Portrét: Tony Lanza

Portrét: Tony Lanza

Bývaly doby, kdy siláci zápasili a zápasníci vzpírali, nicméně Tony Lanza dělal obojí a pak ještě cosi mnohem neobvyklejšího: stal se mimořádně talentovaným fotografem. Na svět přišel 7. července 1920 v Montrealu a trénovat začal v polovině 40. let minulého století. Spojil se s mladým Joe Weiderem a jejich obchodně-přátelský vztah vydržel déle než třicet let. Přibližně v době, kdy Joe Weider začal publikovat svůj magazín YOUR PHYSIQUE, potřeboval schopného fotografa.

Lanza byl ochoten to zkusit a koupil si laciný aparát, měl však dobré oko a velký přirozený talent a brzy začal dodávat snímky stejně kvalitní, jako lépe vybavení profesionálové. Lanza se nikdy nebál nových věcí. Jako syn italského přistěhovalce se musel často bránit proti francouzsky a italsky mluvícím drsňákům, žijícím v jeho bydlišti. Naučil se nejen oběma jazykům, ale už od mládí se uměl dobře rvát. Druhou schopnost pak úspěšně využil jako profesionální zápasník. Montreal byl v letech 1950-1960 jednou z nejdůležitějších zápasnických arén Severní Ameriky.

V té době Lanza vytvořil svoje neskvělejší snímky Steve Reevese, Eda Theriaulta, Leo Roberta a mnoha dalších kulturistů i zápasníků. Přestože fotografovat uměl, Lanza se vždy pokládal za zápasníka; fotografování byl jen koníček. Nakonec v ringu získal takovou pozici, že musel aparát odložit. V jedné chvíli si říkal „Lario Lanza, zpívající zápasník,“ většinou však byl Tony Lanza, mimořádný borec. Po odchodu do sportovní penze žil v poklidu v Montrealu, kde také 20. ledna 2005 skonal.

lanza.jpg