PORTRÉT Z MINULOSTI: NOËL le GAULOIS

[Collection Jules Beau. Photographie sportive] : T. 11. Années 1898, 1899 et 1900 / Jules Beau : F. 45. Noël le Gaulois, champion du monde au concours international athlétique, Bruxelles, 1897;

Kdybyste si náhodou vzpomněli na profil sourozenců Deriazových ze Švýcarska, který šel kdysi dávno v Kronice, v závěru je zmínka o tom, že Emile Deriaz převzal ve 20. letech minulého století pařížské gymnasium, patřící muži jménem Noël le Gaulois. Tady ho máme. Narodil se roku 1863 ve městě Sete v Okcitánii jako Noël Rouveyroulis; druhé příjmení le Gaulois má znamenat „starý Francouz“ (čili Gal, jak se v dobách Římské říše nazývalo keltské obyvatelstvo území dnešní Francie), jinak prý jde o odkaz na jeho mocný knír. Gymnasium čili činkárna se nalézala na Rue des Boulets a působil zde jako trenér-instruktor. Noël uměl vzpírat, v roce 1896 v Lille zvedl trhem 100 kg a nadhodil 135 kg, rozpažení s držením závaží za kroužek (s dlaní dolů) provedl se dvěma 20kg bloky, upažil také s 30kg závažím, ležícím mu na dlani a trhem jednopaž zvedl 65 kg. V roce 1897 vyhrál zápasnický turnaj, uspořádaný při světové výstavě v Bruselu, a obdržel cenu 500 franků. Postavu měl středně vysokou, asi 170 cm, vážil 86 kg a biceps měl 42 cm.

Jako exponent světa síly zažil mnoho příhod a událostí se siláky slavných jmen, například když v Casino de Paris vystupoval Eugen Sandow, Noël jej opakovaně (neúspěšně) vyzýval k utkání. Jindy narazil na siláka s přezdívkou Cyklop (Franz Bieňkowski), o němž šla fáma, že láme v prstech mince. Noël „Nevěřící Tomáš“ nabídl Cyklopovi 100 franků, pokud před jeho očima zlomí minci v hodnotě 1 franku, velikostí odpovídající čtvrt-dolaru. Cyklop minci vzal, zlomil ji, řekl „Dejte mi další“, zlomil ji, požádal o další a tak pokračoval až do dvanácti. Nakonec řekl: „A teď mi ještě dejte mých sto franků!“ Krom toho, že vlastnil kavárnu Café athletique na Place de la Nation v Paříži, Noël své příjmy také vylepšoval siláckými exhibicemi, kde předváděl úžasný trik. Zvedl nad hlavu činku s dutými koulemi o průměru asi 100 cm. Když ji položil na zem, koule se otevřely a z každé vyskočil mužík v námořnické uniformě, mávající ruskými a francouzskými vlajkami na oslavu Francouzsko-Ruské aliance! Noël zemřel v květnu 1939, těsně před vyhlášením války Německu a rok před okupací Francie fašistickými armádami.