Posilovny mluví. BRNO: Teď už jde skutečně o boj o přežití. Měsíční ztráty jsou ve statisících korun.

Ondřej Jaroš, fit4all

Dáváme prostor majitelům a zástupcům fitness center mluvit…
Situace se vyhrocuje. Mnozí z nich bojují o přežití, někteří jsou na dně. Finanční ztráty jim způsobují obrovské problémy. Je tu vůbec nějaká naděje? Nebo musí žít v nejistotě? Došlo na beznaděj? Jak jsou na tom jejich zaměstnanci? A co osobní trenéři? A co ti lidé, kterým fitness a wellness sektor pomáhá udržet si to nejcennější? Zdraví. Zdraví fyzické i duševní. Podpořit imunitu. Přečtěte si, jak situaci zvládá celý tento sektor v České republice a na Slovensku. V dalších dnech a týdnech vyzpovídáme ty, kteří mají co říct.
Jako první nám poskytla rozhovor Magda Sokolová, jednatelka a manažerka Centra fit4all z Brna.

Můžete prosím našim čtenářům představit vaše fitness centrum? Jde o komerční posilovnu, malou činkárnu, nebo prostorné multifunkční sportoviště? Na jaké vaše prostory se aktuálně vztahují zákazy?

Naše centrum je multifunkční sportoviště nejen s posilovnou a sálovými lekcemi, ale provozujeme také tenisové a badmintonové kurty a aktivity pro děti. Vše je nyní bohužel prázdné.

V jaké situaci je aktuálně váš byznys? Co vás napadá první, když se ptám takto?

Jako první mě napadá, že je to průšvih. Myslím, že to, že je už podruhé v tomto roce zavřeno, mluví za vše, a není třeba více popisovat závažnost situace.

Šlo by nějak vaši situaci popsat čísly? Výdaje, nájem, ušlý zisk a naopak kompenzace? Kompenzace od státu, který vám i dalším majitelům fitness center znemožnil obživu.

V tuto chvíli jsme zcela bez příjmu, zavření. Věříme, že na zaměstnance na hlavní pracovní poměr dosáhneme na vládou nabízenou podporu. To je ovšem jediná podpora, na kterou máme v tuto chvíli nárok. Majitelem centra je totiž spřízněná osoba, takže příspěvek na nájem se na nás nevztahuje. Náklady na provoz při tom nelze zcela eliminovat. Jsme velkoodběratel elektřiny s objednanou rezervovanou kapacitou. Tuto kapacitu musíme rezervovat měsíc předem. Pokud nevíme, kdy budeme otvírat, nemůžeme si dovolit objednávku výrazně snížit. Po otevření by mohla potřeba energie stoupnout a za přečerpání se platí 10ti tisícové penále. Pochopitelně platíme všechny servisní smlouvy apod. Měsíční náklady/ ztráty jsou ve statisících korun.

Jak tuhle situaci zvládáte vy a lidé, které to také zasáhlo? Takže i zaměstnanci.

Upřímně, ta nejistota je zničující. Nejde jen o to, že nevíme, jak vysoké ztráty budou, ale ani to, za jakých podmínek otevřeme a jak budou reagovat klienti. Na jaře jsme přišli o velmi důležitý kus hlavní sezóny. Zaměstnanci na hlavní pracovní poměr mají 100% plat. Hůř jsou na tom zatím ti pracující na některý druh dohod. Určitě je to pro ně velmi těžké, ale bohužel jim nemůžeme nijak pomoct. To mě mrzí.

Jaký je rozdíl v tom, jak jste zvládli první zákaz na jaře, a jak zvládáte zákaz aktuální? Přežijete zimu, která vlastně ještě ani nezačala?


Rozdíl je to obrovský. Na jaře jsme měli nějaké rezervy. Ty se ale během léta pochopitelně nedoplnily, a navíc hodně klientů čerpalo jak permanentky, tak kredit z jara, takže tržby byly nízké. Na jaře jsme hodně rekonstruovali, opravovali, uklízeli. Viděli jsme za sebou i kus práce, což bylo pozitivní. Věřili jsme, že to ustojíme.

Teď už jde skutečně o boj o přežití.

Myslíte si, že jsou tyto zákazy ze strany státu opodstatněné? Souhlasíte s tím, že jsou fitness centra rizikem, kde se šíří nákaza?

Jestli jsou zákazy opodstatněné, si netroufám posuzovat. Nicméně i podle Evropských studií fitness centra rozhodně žádným významným ohniskem šíření nákazy nebyla. Jsou státy, kde navzdory vysokým číslům nakažených sportovní centra za určitých podmínek dále fungují, protože si tam uvědomují, jak významný vliv má sport na imunitu a hlavně psychiku člověka, která je s imunitou úzce spojená.

Mainstreamová média pouze straší, ale diskuze na téma imunita a zdraví chybí. Ať už jde o zdraví fyzické nebo psychické.

Jak už jsem uvedla výše. O pozitivním vlivu cvičení na zdraví jsem přesvědčená. Navíc na jaře mohli lidé sportovat venku, ale ne každý zvládne běhat nebo jezdit na kole venku v mrazu.

Je něco co byste ráda závěrem vzkázala ať už našim čtenářům, ostatním lidem z fitness sektoru, politikům či médiím?

Čtenářům – nevzdávejte to a cvičte doma i v zimě venku! Kolegům z oboru – vydržme! A politikům – dejte nám šanci a zavřete nás teprve až budeme představovat skutečné prokázané riziko!