Posilovny mluví. JINDŘICHŮV HRADEC: nezbývá nic jiného, než posilovat imunitu na gauči s ovladačem

Dáváme prostor majitelům a zástupcům fitness center mluvit…
Situace se vyhrocuje. Mnozí z nich bojují o přežití, někteří jsou na dně. Finanční ztráty jim způsobují obrovské problémy. Je tu vůbec nějaká naděje? Nebo musí žít v nejistotě? Došlo na beznaděj? Jak jsou na tom jejich zaměstnanci? A co osobní trenéři? A co ti lidé, kterým fitness a wellness sektor pomáhá udržet si to nejcennější? Zdraví. Zdraví fyzické i duševní. Podpořit imunitu. Přečtěte si, jak situaci zvládá celý tento sektor v České republice a na Slovensku. V dalších dnech a týdnech vyzpovídáme ty, kteří mají co říct.
Jako třetí nám poskytl rozhovor Zdeněk Brabec, majitel Red Zone fitness z Jindřichova Hradce

Můžeš prosím našim čtenářům představit tvé fitness centrum? Jde o komerční posilovnu, malou činkárnu, prostorné multifunkční sportoviště? Na jaké tvé prostory se aktuálně vztahují zákazy?

Red Zone fitness je činkárna, kam se lidé chodí rozvíjet nejen z té silové a estetické stránky, ale i pro udržení svého zdraví a to i po psychické stránce. Jsme jedna velká rodina, jejíž společný zájem má aktuálně stopku.

V jaké situaci je aktuálně tvůj byznys? Co tě napadá první, když se ptám takto?

Abych byl upřímný, tak jsem nevěřil tomu, že se něco takového může teď stát. Při první vlně na jaře to bylo vše jiné, protože se blížilo léto a všem bylo jasné, že to nebude nějak na dlouho. Dokonce věřím, že mnozí z toho mohli i těžit, protože lockdown tu není každý rok a po jeho skončení se dalo čekat, že lidé budou „hladoví“. Abych dokončil myšlenku – na jaře to nebyl takový průšvih, jako teď, protože – a to mi dá za pravdu každý majitel fitness centra – „Fitness sezona“ začíná právě v těchto podzimních měsících. Bohužel si myslím, že to pro plno lidí bude likvidační. Především pro majitele větších a multifunkčních sportovišť.

Můžeš nějak vaši situaci popsat čísly? Výdaje, nájem, ušlý zisk a naopak kompenzace? Kompenzace od státu, který tobě i dalším majitelům fitness center znemožnil obživu.

Když k tomu připočteme jaro, tak máme ve fitness sektoru zavřeno už skoro čtvrt roku. V takovém případě jdou ztráty včetně výdajů, obživy a ušlého zisku do řádů statisíců. to nejvíce záleží také na tom, o jakém fitness centru se zrovna bavíme. Nejvíce zasažená budou velká fitka, které mají ztráty v řádech milionů. Tyto fitka státní kompenzace 500,- Kč na den vážně nespasí. Každopádně lepší než „drátem do oka“…

Jak tuhle situaci zvládáš ty a další okolo tebe, které to také zasáhlo? Takže i zaměstnanci.

Na mě to působí strašně depresivně, protože z mého pohledu je nejhorší aktuálně nevědět co, kdy a jak to vlastně bude. Nejistota. Je možné, že otevřeme po skončení nouzového stavu, ale taky se může stát, že to bude až koncem ledna příštího roku. Zaměstnance zatím žádné nemám, mám fitko druhým rokem a protože se nejedná o obrovské fitness centrum, tak to naštěstí neodnáší nikdo další.

Jaký je rozdíl v tom, jak jste zvládli první zákaz na jaře, a jak zvládáte zákaz aktuální? Přežijete zimu, která vlastně ještě ani nezačala?


Jak už jsem říkal, myslím si, že jaro bylo mnohem snesitelnější než teď. Bylo to poprvé, bylo to něco nového a k návratu se dal očekávat velký „boom“.
Těžko říct, jak tomu bude teď…

Myslíš si, že jsou tyto zákazy ze strany státu opodstatněné? Souhlasíš s tím, že jsou fitness centra rizikem, kde se šířit nákaza?

Já popravdě nerozumím tomu, na základě čeho všechna ta opatření vznikala, takže za sebe říkám, že s nimi nesouhlasím. Evropská studie neprokázala, že by fitness centra byly ohniskem nákazy. Kdo je nemocný, tak zůstane doma a cvičit nepůjde.

Mainstreamová média pouze straší. Nikde ale nevidím diskuzi na téma imunita a zdraví. Myslíš že právě fitness centra upevňují imunitu a zlepšují zdraví fyzické i psychické?

Cvičení jak silové, tak vytrvalostní, rozhodně napomáhá ke zlepšení imunity. Ti lidé to dělají hlavně proto, že je to baví, což znamená, že jsou i psychicky v pohodě a to je s imunitou úzce spjaté. Díky vládním opatřením plno lidem nezbývá nic jiného, než posilovat svoji imunitu doma na gauči s ovladačem na PS v ruce, protože plno lidí zkrátka nezvládne sportovat venku v tomto počasí.

Je něco co bys rád závěrem vzkázal ať už našim čtenářům, ostatním lidem z fitness sektoru, politikům či médiím?

Já bych především chtěl všem, bez rozdílu na to kdo jste, nebo čím se zabýváte, popřát hlavně pevné zdraví a nervy v této nelehké době. Konkrétně čtenářům a mým klientům bych chtěl vzkázat, ať zůstanou naladěni, protože nic netrvá věčně a to ani tahle těžká doba. Všem ostatním majitelům fitness center hodně štěstí a ať se udrží, ať nepřijdou o to, co milují. A politikům? Byli bychom moc rádi, kdybyste dali fitness sektorům šanci znovuotevření a poté přicházeli s případnými opatřeními na základě podložených čísel.