Posmrtný portrét: Paul Grant

Paul Grant

Paul Grant

Herkules – to může být první slovo, které vás při pohledu na Grantovy fotky napadne. Širší pas antického typu s hlubokými rýhami mezi svaly, výrazná ramena a nepřehlédnutelné křivky kvadricepsů. Svaly jakoby z něho vyčnívaly na všechny strany a evokovaly postavu (včetně tváře a vlasů) mýtického hrdiny, vykonavatele 12 úloh, přesahujících síly obyčejného smrtelníka. Grant patřil mezi top-bodybuildery Evropy 70. let m.s. a za svůj největší úspěch považoval amatérský titul NABBA Mr. Universe v nejvyšší kategorii, umocněný vítězstvím nad mladičkým Lou Ferrignem.

Paul Grant

Paul Grant

Narodil se 26. června 1943 ve waleském městě Swansea (nejvlhčí město v Británii!) na východě poloostrova Gower, ležícím asi 100 km západně od Bristolu, a měl bratra – dvojče. Po skončení základní školy vážil jen 45 kg a rodiče se báli, že nevyroste. Na střední škole běhal krosy a tančil, pořád ale zůstával hubený jako tyčka, dokud jej jistá dívka neupozornila na posilovnu známého vzpěrače Tonyho Perdueho, kam chodil 9 měsíců. Poté sporadicky navštěvoval činkárnu Tiveye Jonese a mezitím doma zkoušel cviky s kyblíky písku na násadě smetáku. Podle magazínu Health and Strength opustil v 16 letech školu a začal podnikat jako dovozce pečiva. Po večerech trénoval a ve dvaceti vážil skoro 77 kg. Za účelem přibrání váhy začal pít 2,5 až 3 litry mléka denně, dva litry z toho s proteinovým práškem a syrovými vejci, k tomu tucty tablet sušených jater a obilních klíčků. Později prý za rok spořádal 9 tisíc vajec v prášku a dva metráky hovězího masa! Roku 1968 už měl svalnatých 95 kg,  vzal si přítelkyni Christine Mason a zúčastnil se několika soutěží s nejlepším výsledkem 2. místa na Mr. Port Talbot 1969,  lepší byla stříbrná medaile z Mr. Wales 1969 a debut na NABBA Mr. Universe 1969. Na Mr. Britain 1970 skončil v top-ten. Na otázku, zdali někdy bral steroidy, odvětil “Na co?” Po rozhovoru s lékařem se totiž rozhodl, že riziko nestojí za nebezpečí. Zato denně polykal až 500 proteinových tablet. V tom roce se národní přebor nekonal, Grant však zopakoval účast na Mr. Universe a překvapil 6. místem.

Paul Grant a Arnold Schwarzenegger

Paul Grant a Arnold Schwarzenegger

Následovala příprava na Mr. Wales v květnu 1971. Soutěž s váhou 97 kg vyhrál, Christine se stala Miss Wales. O týden později v Londýně Grant obsadil 2. místo na Mr. Britain Show za Alem Becklesem, vyhlásili jej však Nejsvalnatějším mužem. V červnu ve Francii se stal absolutním vítězem IFCPAS Mr. Europe, v září obsadil 2. místo za Kenem Wallerem na NABBA Mr. Universe a začátkem listopadu byl opět druhý na AAU Mr. World v Yorku, USA (1. Beckles). Rok 1972: V květnu konečně vítězí na Mr. Britain a v září vyhrává vysokou kategorii NABBA Mr. Universe (2. Ferrigno). Rok 1973: Opakovaný zisk titulu NABBA Mr. Universe amatérů nad 175 cm. V letech 1974 až 1977 Grant pobýval v Kalifornii. Při trénincích v Gold´s Gym ve Venice poznal všechny tamní borce a navázal blízké kontakty s Arnoldem Schwarzeneggerem. V jedné době pracoval pro Joe Weidera a časopis Muscle Builder/Power. Tři starty na IFBB Mr. Universe (1974, 1975 a 1977) skončily třemi 3. místy, v roce 1977 v Nimes ve váze nad 90 kg (1. Kal Szkalak, 2. Mike Mentzer). V té době Grant vážil asi 101 kg na výšku 179 cm, obvod hrudníku měl 130 cm a pasu 84 cm.

Paul Grant v roku 1972

Paul Grant v roku 1972

Zpátky ve Swansea Grant otevřel prodejnu zdravé výživy a posilovnu Paul Grant´s Health Studio, od roku 1978 působil ve funkci prezidenta Welsh Federation of Body-Builders. V roce 1984 Grantovi začaly selhávat ledviny. Zanedlouho musel trávit osm hodin denně po tři dny v týdnu na dialýze a o rok později podstoupil transplantaci. Jako funkcionář federace a pořadatel soutěží vydržel skoro dvacet let až do 23. listopadu 2003, kdy ve věku 60 let skonal.