Posmrtný portrét: Ron Thompson

Ron ThompsonPříběh Ronalda Thompsona patří mezi tzv. success story, a fakt, že se během krátké doby vypracoval téměř z ničeho až na vrchol, může být příkladem všem začátečníkům.

Ron se narodil 26. prosince 1943 ve městě Flint, Michigan, USA, a byl manažerem prodejny stavebnin. Cvičil porůznu od roku 1966 a za čtyři roky vyhrál titul Mr. Michigan. Ačkoliv předtím by takový úspěch pokládal za svůj vrchol, nyní začal uvažovat o širších horizontech. S dobrou symetrií postavy, avšak svaly schovanými pod tukem, přijel do Yorku na AAU Mr. America 1971, odkud vzešel nejmladší vítěz v historii, Casey Viator. Ron skončil 30. ze 33. přihlášených a porazil jej zástup kvalitních borců, z nichž pak žádný Mr. America nevyhrál; Ron ano.

Testování formy na soutěži Mr. Midwest 1972 znovu ukázalo Ronovu největší slabinu, málo vykreslené svalstvo, avšak o tři týdny později, na AAU Mr. America 1972 v Detroitu, předvedl udivující zlepšení pro 7. místo (1. Steve Michalik) a porážku onoho zástupu závodníků, kteří jej vloni odstavili naprosto bokem. Ron následně dobyl absolutní prvenství na Junior Mr. USA 1972, a v Harrisburgu v listopadu téhož roku získal titul AAU Mr. World.

Rok 1973 se neukázal jako úspěšný. Ron na jaře chytil chřipku a výpadek v tréninku zapříčinil 5. místo na AAU Mr. USA 1973 (1. Paul Hill), zato v roce 1974 vše vyšlo jak se patří. V květnu vyhrál ve Virginii AAU Junior Mr. America s podtitulem Nejlepší břicho. Klání seniorů se zdálo jako velká neznámá, ale jen do soboty 9. června, kdy se dokonale připravený Ron Thompson (174 cm, 91 kg) stal 35. vítězem prestižní ceny roku, AAU Mister America.

Ron Thompson po celou kariéru trénoval v domácí posilovně, na strojích zhotovených vlastnoručně, většinou bez partnera. Na tomto místě lze dodat, že Ron obdržel ocenění za Nejlepší nohy na pěti velkých soutěžích za sebou, dokud jej na Mr. America 1974 nepředčil Ralph Kroger. Kvadricepsy původně patřily k Ronovým méně vyvinutým partiím, které musel zatěžovat velmi tvrdě. Užíval kupříkladu systém 10×10 opakování dřepů v časovém limitu 30 minut, jindy dělal 5×20 opakování, k tomu samozřejmě extenze na stroji, hack-dřepy a tlaky nohama; maximum ve dřepu měl 225 kg a v benčpresu zvedl 170 kg.

Cesta do Londýna na soutěž Mr. Universe federace NABBA vynesla Ronovi 2. místo v kategorii do 175 cm (1. Roy Duval, Anglie).

Repríza o rok později a 4. místo prokázaly, že třicetiletý borec nemá postavu mezinárodního kalibru. Z poslední soutěže, WBBG Pro Mr. World 1975, Ron odjel se 3. místem (1. Tony Emmott, Anglie; 2. Dale Adrian, USA; 7. Chet Yorton).

Texty v časopise Ironman připomínají, jak Ron negativně reagoval na otázku anabolických steroidů v bodybuildingu a tvrdil, že je nikdy nebral. Když ale 10. listopadu 2003 ve věku 60 let zemřel, hned se na internetu objevily dohady, že jde o následek nadměrných dávek steroidů…

 

Ron Thompson

 

Thompson Ronald

 

Ron Thompson