Posmrtný portrét: Rufus Howard

Rufus Howard se narodil se 14. března 1946 v USA, ve městě Pritchard v okrese Mobile ve státě Alabama. V jeho rodině bylo ještě 17 (!) bratrů a sester. Svaly obdivoval už jako osmiletý, ale kvůli rasistické atmosféře na jihu USA v 60. letech minulého století nesměl trénovat v místní YMCE (sdružení mladých lidí).

Proto si zhotovil činky sám, z pneumatik vyplněných betonem a spojovacích tyček. Posiloval s kamarádem ve stodole a jeho 186 cm vysoká, 72 kg vážící postava se brzy začala obalovat tvrdými svaly.

Asi po pěti letech Rufus jako americký voják odešel bojovat do Vietnamu, odkud si přivezl zranění pravé paže. Po vojně se oženil, měl dvě dcery a fanaticky trénoval až pět hodin denně. Jako 23letý začal v kulturistice soutěžit. Přestože neměl ponětí o dietě a cpal se brambory, šunkou, stejky a fazolemi, díky skvělému metabolismu nabíral samou hutnou, mimořádně prokreslenou hmotu. Díky tomu si přivlastnil tituly Mr. Dixie, Mr. Southern States, Mr. East Texas a Mr. West Texas 1969.

Po pár letech se Howard rozvedl a odstěhoval do Kalifornie. Jeho druhým domovem se staly gymy Billa Pearla v Pasadeně a Jima Morrise v North Hollywoodu, obě lokality v oblasti Los Angeles. Na první soutěži na západním pobřeží, Mr. Los Angeles 1979, skončil čtvrtý, zato hned napoprvé vyhrál svou kategorii na AAU Mr. USA 1979 v San José. To už s novou přítelkyní Lindou bydleli v Encinu v San Fernando Walley. Howard pracoval jako řezník a připravoval se u Steve Davise v Panorama City…

V dalších letech se Rufus Howard uvedl ve známost coby šampión Orange County, finalista soutěže Mr. California a celkový vítěz NPC Gold´s Classic 1981. Howardovo nakládání s anabolickými steroidy dokazuje incident na Natural Mr. America 1979, první testované soutěži v USA, pořádané Chetem Yortonem v Las Vegas. Tři ze 44 závodníků totiž měli pozitivní testy, mezi nimi také Howard, který by jinak vyhrál kategorii amatérů….

Kromě již splněného celoživotního snu, titulu Mr. America 1982, hodlal Howard dosáhnout i na pohár vítěze jiné organizace –Mr. Universe NABBA. Ve zkratce lze říci, že oné druhé vizi obětoval šest let a na soutěže do Londýna letěl rovněž šestkrát. Kuriózně nejlepšího umístění dosáhl coby čerstvý Mr. America v roce 1982 – tehdy ještě sponzorovaný Bobem Hoffmanem – v nejvyšší kategorii amatérů jej předčil jenom John Brown.

Dál, už mezi profesionály, šla jeho pozice dolů: 1983 – 3. místo, 1984 – 4. místo, 1986 – 5. místo, 1987 – 7. místo a v roce 1988 také sedmé místo.

Nad závěrečným vystoupením Rufuse Howarda jsem se docela zapotil. Měl totiž startovat na Superbowl of Bodybuilding 1989 federace PBA. Z archivních podkladů vyplynulo, že rok předtím, na PBA Los Angeles Superbowl v říjnu 1988, skončil s odměnou v podobě šeku na 750 dolarů třetí. Soutěž spojovanou se jménem promotéra Wallyho Boyka a jeho „Professional Bodybuilding Association“ vyhrál v prosinci 1989 borec podobné postavy i stejné pleti Jon Jordan a obdržel prémii 5tisíc dolarů, Howard byl až pátý…

V pořadí 44. vítěz AAU Mr. America Rufus Howard skonal v roce 2007 v dost mladém věku 61 let; letos by oslavil sedmdesátku…

Howard jako začátečník
Rufus Howard jako začátečník. 

 

Rufus Howard
Rufus Howard

 

Rufus Howard jako Mr. America 1982
Rufus Howard jako  Mr. America 1982.

 

Rufus Howard