Posmrtný portrét: Salvador Ruiz

V roce 1973 Salvador Ruiz založil jeden z nejtradičnějších domácích turnajů Olympia Trophy a organizoval řadu soutěží včetně IFBB Grand Prix Spain 1983. Jeho velkým sportovním rivalem byl Baldo Lois, nicméně díky ochotě učit se a hledat nejlepší techniky tréninku i stravovací postupy Ruiz nabyl tak kvalitní muskulaturu, že od roku 1975 dominoval všem domácím soutěžím včetně řady pěti mistrovství Španělska 1974 až 1978.

Se svou extrémní svalovou definicí a unikátně zformovanou břišní partií slavil úspěchy i na mezinárodní scéně. V roce 1976 vyhrál kategorii mistrovství Evropy WABBA v Le Mans, v roce 1978, asi svém nejlepším, shrábnul kategorie NABBA Mr. Universe a WABBA World Championships v Madridu, spolu s titulem „Nejlepší břicho na světě.“ Na londýnském fóru NABBA startoval pětkrát, třikrát mezi amatéry a dvakrát za profesionály s nejhorším výsledkem 4. místo.

Do IFBB Ruiz vstoupil 4. místem na Mr. Universe 1975 a vrátil se v roce 1982 na Mr. Universe profesionálů, kde si vybojoval 12. pozici. Zatím prakticky nejvážnější konkurenci zažil ve federaci WABBA, kde vedle zástupců AAU nebo „odpadlíků“ z IFBB nevypadal špatně. Na WABBA Classic Show v srpnu 1980 byl čtvrtý za Sergio Olivou, Kalmanem Szkalakem a Dave Johnsem, o rok později v Essenu na WABBA World Cupu až desátý. V „opravdové“ IFBB však 175 cm vysoký a 89 kg vážící Ruiz musel spolykat horké pilulky porážek, zvláště když neuměl anglicky, zatímco v zákulisí soutěží nikdo nemluvil španělsky.

 

Ruiz (vlevo) Wabba Mr. World
Ruiz (vlevo) Wabba Mr. World

Na margo jeho startu na profi-mistrovství světa 1983 v Torontu (14. místo) americký časopis Ironman napsal: „Ruizova postava v základním postoji nijak nevyniká. Fakt, že byl pětkrát mistrem Španělska, mu sotva pomůže v soupeření s muži jako Bertil Fox nebo Al Beckles.“

Ruiz se na pódium vrátil v roce 1985 jako téměř čtyřicátník, zato v nejlepší formě svého života. V roli prvního španělského profesionála IFBB ale neudělal valný dojem a výsledné 20. místo dalo za pravdu shora citovanému časopisu. Čtyři roky nato Ruiz objezdil pět evropských Grand Prix IFBB s nejlepším umístěním 13. , a naposledy jej diváci viděli v roce 2008, když se coby 62letý předvedl na exhibici.

Salvador Ruiz, legendární španělský kulturista zvaný El Maestro, skonal 8. prosince 2014 na následky leukémie, s níž dlouhou dobu bojoval.

Salvador Ruiz

Salvador Ruiz - 2008Salvador Ruiz – 2008

Salvador Ruiz

Salvador Ruiz

Salvador Ruiz