Příkladný kulturista VAL VASILIEFF

Ptáte se, čím byl Val Vasilieff tak příkladný? Kromě toho, že získal uznávaný titul AAU Mr. America 1964, náležel k všestranným sportovcům. Byl nevšedním silákem, držitelem světového rekordu, také výtečně vzpíral a v kontrastu s tím brilantně ovládal akrobacii. Po ukončení kariéry dostudoval a stal se podnikatelem. Nazpíval desky, pronikl do televize, prodával mražená kuřata a vitamínovou kávu, založil společnost Vitol a vyvinul doplněk sportovní výživy Russian Bear; v důsledku těchto aktivit nabyl miliónový majetek. Vždy upravený a usměvavý, nikdy nenamočený do žádné aféry či skandálu, dokonalý vzor. Z pera Boba Hoffmana vzešla následující óda (Strength&Health, August 1964): „Viděli jsme korunovaci jednoho z nejskvělejších vítězů Mr. America. Je to muž typu Steve Reevese, který dosáhne ještě větší slávu. Svalnatý muž se 135 cm hrudníkem a 76 cm pasem zvedne bicepsem 62 kg jednoručku. Je chlapský, symetrický a ze všeho nejlepší je to, že má sílu.

Val Vasilieff na titulce časopisu Strength&Health

Hoffman nebyl zas tak dobrým prorokem, protože překonat proslulost Steve Reevese nedokázal nikdo, ale budiž. Nakonec můžeme být jistí, že Vasilieff nikdy do svého těla nevpravil žádné nelegální chemikálie, což z něho v dnešní době činí příklad hodný následování a poskytuje další důvod, proč jej zařadit do našich historických výletů.

ŠÍLENÝ RUSÁK

„Stopy po mém strýci se ztratily, ale pamatuji, jak mi matka vyprávěla příběhy o jeho siláckém talentu. Lze říci, že jsem se narodil poblíž činky, byla to odjakživa součást mého života a naše dědictví,“ vzpomíná Vasilieff. Mimochodem, o cirkusových silácích carského Ruska, potažmo SSSR, mám docela přehled, ale o „Ruském medvědovi“ nemám informace. Vasilieff přišel na svět ve městě Sicklerville v New Jersey, v říjnu 1939 jako Val Valentino; později příjmení změnil na Vasilieff. Matčin bratr John Reid údajně vystupoval v moskevském cirku jako senzační silák s pseudonymem „Ruský medvěd“. Otec, profesionální hudebník, pocházel z Bulharska a hodlal v Americe vystupovat, matka byla Ruska; spolu měli nejstarší dceru Marge, Roberta a nejmladšího Vala. Po otcově autonehodě roku 1947 musela rodina opustit dům a živořila v bídě. Jedli tmavý chléb s burákovým máslem, matka na zahradě pěstovala zeleninu, Val nosil vodu ve džberech a pumpoval ji ze studny, to byl první trénink. Do školy běhal dvě míle a v devíti letech snadno přepral dva spolužáky. V deseti letech si sběrem borůvek vydělal na nové Kedsky, na letním táboře vyhrál soutěže v plavání, kanoistice, lukostřelbě a klikování; udělal totiž 60 kliků a dostal přezdívku „Šílený Rusák“.

Vasilieff předvádí 10 nadhozů se 130 kg.

Dál už musíme zkratkovitě. V patnácti Val prodával na koupališti zmrzlinu, v šestnácti koupil motocykl a vyhráli s bratrem konkurs na pokrývačské práce. V sedmnácti založili v Turnersville stavební firmu „Trio Contractors“, záhy zaměstnávali 20 lidí a jezdili v Caddilacu Eldorado. Vedle toho začali v polovině 50. let cvičit gymnastickou akrobacii, zvedali jeden druhého, dělali stojky, salta, přemety a chodili po rukou. Jejich první činka z vodovodní trubky a dvou betonových kvádrů vážila 50 kg. Jakmile ji vzepřel soupažně, zkoušel to Val jednou rukou, potom přidával zátěž a v devatenácti letech v Philadelphia Athletic Clubu nadhodil jednou paží 109 kg!

Vasilieff měl dřepy rád a uměl je.

Během studií Val hodně plaval, provozoval atletiku (hlavně skoky) a dva roky po sobě držel titul nejlepšího atleta školy. Díky bodybuildingu stoupla jeho váha ze 70 kg na 90 kg a nově nabytá síla přinášela užitek v akrobacii, přičemž svaly nijak nepřekážely. Bez problémů udržel rozpor na kruzích, udělal tzv. vlajku na svislé tyči nebo nejtěžší prvek, horizontální vlajku v podporu na rukách.

BODYBUILDER, VZPĚRAČ, POWERLIFTER

V roce 1963 měl Vasilieff 24 let a za sebou řadu sportovních úspěchů. Trénoval v posilovně Camden YMCA nedaleko Philadelphie a se svou robustní, ale symetrickou postavou sesbíral všechny lokální kulturistické tituly (Mr. Camden County, Mr. New Jersey 1961, Mr. East Coast a Mr. Physical Fitness), obsadil 3. příčku na AAU Jr. Mr. America a při debutu na celonárodním fóru Mr. America skončil devátý. Prozíravý Peary Rader (Ironman, August 1963) viděl jeho budoucnost dobře: „Má velmi masivní typ postavy, je objemnější než ostatní, ale s dobrými proporcemi a tvary svalů. Do budoucna se jistě zlepší a půjde o hodně míst nahoru.“

Jako vzpěrač vážící 95 kg dal Vasilieff dohromady trojboj 430 kg (tlakem 143 kg, trhem 123 kg, nadhozem 164 kg), přičemž pozornost si zaslouží především nadhoz. Rekord v tlaku však měl až 150 kg, na exhibici udělal 10 opakovaných nadhozů se 140 kg. Rodící se powerlifting umožnil Valovi předvést dřep 230 kg, benčpres 204 kg a mrtvý tah 272 kg, s činkou na prsou zvedl 180 kg. Vasilieff měl pravděpodobně nejsilnější paže své doby, jen čtěte: * V kategorii do 90 kg zlepšil světový rekord ve zdvihu bicepsy z původních 85 kg na 91 kg. * Vážil 99 kg a striktním tahem bicepsů zvedl 100 kg, neoficiálně až 109 kg. * V kategorii do 90 kg udělal bicepsový zdvih cheatingem se 137 kg. * Dál provedl čistý zdvih jednou paží ve stoji se 63,5 kg jednoručkou. * A nejlepší nakonec. Výkon, publikovaný všemi časopisy a obdivovaný tucty siláků, se nazývá table curl. Vasilieff s nadloktím pravé ruky na vodorovné desce zvedl bicepsem činku vážící 68,2 kg – zatímco drsní chlapi z činkárny v Yorku nezvládli více jak padesát!

Table curl. S nadloktím pravé paže na horizontálním stolu dokázal Vasilieff zvednout 68,2 kg vážící jednoručku.

Ve čtyřiašedesátém vlastnili bratři Vasilieffovi autobazar a Val dojížděl do Jack Kelly´s Philadelphia Athletic Clubu s vidinou pozice prvního kulturisty Ameriky, podpořeného titulkou časopisu Strength&Health (March 1964). Tréninky naturálních bodybuilderů tohoto období charakterizovaly ohromné počty sérií s udivující frekvencí, u Vala navíc těžké váhy a minutové pauzy – na to musel být ve fantastické kondici! Třikrát týdně procvičoval hrudník, záda a paže, třikrát nohy s rameny a břicho, při průměrné dávce 60 sérií pobýval v posilovně až tři hodiny, před soutěží celých pět hodin. Kvůli úspoře místa uvedu jen dva příklady. Vasilieff začínal benčpres tam, kde většina ostatních končila – 3 sériemi po 10 opakováních se 160 kg. Dále 170 kg x 6, 180 kg x 3, 195 kg x 2 a 204 kg x 1 opakování. Tlaky na šikmé lavici se 48 kg  jednoručkami, 3×15 opakování; pullover se 115 kg činkou (6×10 opakování); pullover se 48 kg jednoručkou (3×10), tlaky jednoruček hlavou dolů (3×10) a kliky na bradlech se 48 kg na opasku (6×15). Těchto 28 sérií absolvoval v pondělí, ve středu a v pátek.

Ve dnech mezi tím (vyjma neděle) měl Val na programu nohy plus ramena s břichem. Nejdříve šel na čelní dřepy: 145 kg x 8 a dvě série, 155 kg x 2 a dvě série, 181,5 kg x 1 opakování. Dřepy s činkou na ramenech 145 kg x 10, 181,5 kg x 10, 218 kg x 1, 231 kg x 1 opakování. Pokračoval zanožováním na stroji (6×15 opakování) a znovu dřepy: se 115 kg činkou za tělem (4×10) a totéž s činkou mezi nohama. Sečteno – 21 sérií s neuvěřitelnou tonáží přes 17 tun jen na kvadricepsy! Před soutěží přecházel na rýsovací dřepy, 10 sérií po 15 opakováních s 90 kg.

Jak jsem úvodem předeslal citací z Hoffmanova textu, titul AAU Mr. America si Vasilieff přivlastnil v červnu 1964 v Chicagu. V protikladu s předchozím rokem (Weaver versus Poole) a hned tím dalším (Daniels versus Oliva) šlo o výrok spravedlivý, podtržený rozdílem čtyř bodů na druhého Johna Gourgotta.

1. Val Vasilieff, Sicklerville, N. J. 94
2. John Gourgott, New Orleans, Louisiana. 90
3. Randy Watson, Manchester, Tennessee 89
4. Bill Seno, Melrose Park, Illinois 87½
5. Dr. Craig Whitehead, USAF, Texas 87
6. Mike Ferraro, Buffalo, N. Y. 86
7. Sergio Oliva, Chicago, Illinois 83½

 

V další části reportu se Hoffman chlubí, že vzestup tohoto mladíka již dlouho sleduje a s důvěrou mu zaplatil cestu na FIHC Mr. Universe do Paříže, kde „…navzdory nacionalizmu a zákulisní politice skončil třetí, pouhý jeden bod od druhého místa. Byl favoritem diváků, protože ztělesňuje všechno, co lidé rádi vidí.“ Doplňuji výsledky: 1. Abd-el Guindi, Egypt; 2. Ricky Wayne, Anglie; 3. Vasilieff USA. Také za svou poslední soutěží Vasilieff vyjel do zahraničí, konkrétně do Londýna na XI. ročník NABBA Mr. Universe 1965. Nevedl si zle, neboť byl druhý v nejvyšší kategorii amatérů za domácím miláčkem Paulem Nashem. Ani tady rozhodčím zřejmě neunikly jeho slabší břišní svaly a celkově hladší svalstvo. Nash obdržel od 14 arbitrů (z nichž 11 bylo domácích) osm prvních míst a Vasilieff jenom pět.

NÁSTUP RUSKÉHO MEDVĚDA

V polovině 60. let Vasilieff nazpíval pět singlů a vydal je vlastním nákladem. Následně vedl televizní cvičební program pro ženy „SLIM n´ TRIM“ a nabízel proteinový nápoj na hubnutí. Po ukončení studia alternativní medicíny a gerontologie zaměřil pozornost na omlazovací programy. Dál v roce 1979 založil v Blackwoodu, New Jersey, firmu „Health is Wealth“ a vrhnul se na produkci mražených přírodních jídel (kuřecí nugety), největší úspěch však měl se studenou vitamínovou kávou Nutriccino. Později začal vyrábět speciální potraviny pro vegany – Egg Rolls, Vegan Chicken-Free Nuggetts a Buffalo Wings s chutí po mase, ale vyrobené ze sóji. Velký životní sen si splnil tím, že skoro sám zbudoval luxusní dům, v němž hostil takové celebrity jako nositele Nobelovy ceny Dr. Linuse Paulinga, nebo legendárního Johna Grimeka.

Val Vasilieff jako vítěz AAU Mr. America 1964

Během 70. let Vasilieff vystupoval ve vlastním TV-seriálu Health Entertainment jako silák Val Vasil. Za ohromné peníze postavil studia, sehnal hudebníky a tanečnice; sám jen přidržoval mixér, zatímco jeho manželka Susan, mimochodem bývalá Miss World Physical Fitness, kuchtila zdravá jídla. Větší úspěch slavily dotáčky s kapelou Beach Boys, cyklistika s olympijským vítězem Ericem Heydenem, nebo interview s Dr. Paulingem. Vasilieff v té době zhubnul na 80 kg a cítil se tak mizerně, že odmítal nosit krátké rukávy.

Bob Kennedy (Musclemag International, December 1994) uvedl, že Vasilieff důrazně dbal na dietu a vždy užíval nejkvalitnější doplňky výživy. Stačí však zalistovat časopisy a zjistit, co bylo tenkrát k mání: proteinové prášky od Weidera a Hoffmana, protein z mléka a vajec od Irvina Johnsona (Rheo Blair), sušená játra, pivovarské kvasnice, klíčkový olej a vitamíny, tedy nic moc. Svoje úsilí na poli suplementace Vasilieff postavil na faktu, že většina tehdy vychvalovaných produktů nefungovala. Proto se znalostmi z nauky o výživě a alternativní medicíny založil společnost Vitol Products, navázal kontakty s vědci v bývalém SSSR a koncem 80. let uvedl na trh přírodní anabolický preparát, nazvaný na počest strýčka Johna „Ruský medvěd“. V inzerátech uváděl, že obsahuje na 60 silných látek od aminokyselin a vitamínů až po rostlinné steroly a další tajné substance. Údajný anabolický účinek slibuje rychlý nárůst svalů u lidí starších 60 let, krom toho úbytek tuku a zvýšení síly. Jelikož upoutávky na výrobek vycházely ve všech hlavních magazínech déle jak patnáct let, lze soudit, že se mu vedlo dobře.

Dnes 81letý „důchodce“ Vasilieff žije s manželkou ve městě Brandetonu na Floridě, kde vlastní luxusní sídlo.