Profil: Ivan Putski

putskii.jpgPo odeznění hlavní vlny zájmu o profesionální silácké exhibice se silový sport rozdělil do tří proudů: na vzpírání, zápas a bodybuilding. Ještě do raných 60. let minulého století bylo možné vzpírat i soutěžit v kulturistice, nebo využívat kulturistické svaly v ringu. Někteří zápasníci těžších vah měli nadmíru urostlé, muskulární postavy, a k tomu kromobyčejnou sílu, např. Billy Graham „Superstar,, s benčpresem 260 kg, Bruno Sammartino (benčpres 250 kg), Arnoldův kamarád Ric Drasin a později Hulk Hogan. Náš dnešní subjekt se také vypracoval posilováním a v 80. letech dokonce soutěžil; byl 14. v těžké váze na NPC USA Championships 1982.

Ivan Putski se narodil 21. ledna 1941 v polském Krakowě jako Ivan Bednarski, v devíti letech odjel s rodinou do USA a usadil se v texaském Austinu. Od mládí se věnoval tréninku amerického fotbalu, nakonec hrál i profesionálně a svoji obdivuhodnou sílu v nohách údajně získal tak, že vybíhal schody na fotbalovém stadionu. Do ringu vešel někdy v roce 1970 pod pseudonymem „Ivan Putski – Polish Power.“ V roce 1978 startoval na soutěži World Strongest Man, kde si natrhl lýtko a vypadl. Během třicetileté kariéry – k stáru zápasil se synem Scottem – dobyl tucet titulů, nejdůležitější asi bude WWF World Tag Team Champion (s Titem Santanou). V roce 2003 jej federace PWI zařadila na 170. místo z 500 nejlepších zápasníků.

Putski zahajoval boje siláckou exhibicí. Nejprve pozval někoho z diváků, aby jej vší silou udeřil do břicha, nebo mu skočil z horního provazu na žaludek. Triky, které nikdo jiný nezopakoval: 1) Pustki sevřel pažemi na prsou kovový sud a rozmačkal jej na plocho, 2) Se zády opřenými o stěnu natáhl nohy proti přednímu nárazníku auta, řidič postupně přidával plyn, až se od zadních kol kouřilo, ale Putski držel jako skála!

Polský silák měřil 175-179 cm, vážil 109-135 kg a v benčpresu dával přes 500 liber. Měl ohromné prsní svaly, které dobře využíval při zápase. Výrazové tlaky se 135 kg dělal v sériích po 10 opakováních, bicepsy cvičil s 80 kg činkou. Do časopisu uvedl, že jej nejvíc baví zápas a pak trénink v posilovně, rád jí polské párky a miluje ženy! Na obr. Putski před zápasem a Putski přijímá úder do břicha; muž si následně zlomil zápěstí.