Profil oslavence: Alexandr Fedorov

FEDOROV 01 ZACÁTECNIK

Alexandr Fedorov – začátečník

 

Jeho první syn Alexandr se narodil 6. května 1978, v mládí hrál fotbal, jezdil na kole, věnoval se zápasu ve volném stylu (odkud jej kvůli dvojce z chování vyhodili), pěstoval bojová umění (tae-kwon-do) a činky vzal do ruky ve 13 letech. Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, z Leningradu se opět stal St. Petersburg a vznikala moderní fitness-centra, Fedorovci stále trénovali na hřbitově. Saša vykonával pořádný trénink od l. ledna 1993 a po dvou letech šel na první soutěž, bylo to mistrovství St. Petersburgu do 16 let, které vyhrál. Rok nato se stal mistrem Ruska juniorů do 18 let a následně triumfoval na první mezinárodní show, German Open. Už tenkrát vážil 125 kg s bicepsem 54,5 cm, dřepoval 300 kg a vleže tlačil 200 kg. Trénoval systémem 4+1 a dvojfázově (1. den prsa a biceps, 2. den záda a triceps, 3. den ramena a hamstringy, 4. den kvadricepsy) pod dohledem táty Anatolije. Protože bydlel v pětipatráku, v dietě před soutěží běhal se zátěží po schodech a jedl vařená kuřecí prsa s bílky z 30 vajec. Naopak v objemové fázi si dopřál téměř vše.

FEDOROV 02 JUNIOR

Junior

 

V roce 1998 Fedorov vyhrál mistrovství světa juniorů a rok nato byl na mistrovství Evropy diskvalifikován za doping. To jej natolik rozčarovalo, že činky kompletně odsunul bokem, oženil se a šel pracovat ke tchánovi do ropného průmyslu. Po tříleté pauze se ozval místní politik a fanoušek bodybuildingu Nikešin s nabídkou finanční pomoci. Během přípravy na další soutěž ale došlo k osudové nehodě – Fedorov si při benčpresu s 250 kg natrhl pravý prsní sval na čtyřech místech. Místo nutné pauzy před operací však pokračoval v tréninku a soutěžil. V květnu 2003, na 25. narozeniny, se stal absolutním vítězem ME IFBB amatérů. Potom, po Mr. Olympia 2003, debutoval mezi profesionály na Russian Grand Prix v Moskvě. S váhou 128 kg byl důstojným sokem jak Jaye Cutlera, tak aktuálního Mr. O Ronnie Colemana (v roce 2004 skončil 2. za Colemanem). Z čelního pohledu jej poškozoval nešťastný prsní sval, zato v pózách z boku – díky fenomenálním nohám a zejména hamstringům – své protivníky skoro převálcoval.

FEDOROV 03 ROK 2004

V roce 2004.

 

Fedorov byl prvním zástupce Ruska, jenž získal právo účasti na legendární soutěži Mr. Olympia v roce 2005, a odvezl si nebodované místo za prvními patnácti. V dalším roce objížděl GP, sbíral umístění v první desítce a potom se nadlouho odmlčel. I přes ověřené pravidlo o ošidnosti takových návratů se ve 37 letech objevil na pódiu GP Fitness House 2014 v St. Petersburgu a byl osmý, za našimi závodníky Hájkem a Kašparem, na New York Pro 2015 skončil sedmý. Naši diváci jej viděli v Praze na EVLS Prague Pro, až na 15. pozici za řadou světových hvězd bodybuildingu. A v roce 2016 finišoval sedmý na Nordic Pro ve Finsku.

FEDOROV 04 ROK 2005

2005

 

Zauvažujme, proč takový borec nedosáhl výš. Možná (pro rozhodčí) trpěl syndromem nováčka z Východního bloku, zcela určitě jej odepsalo zranění. Uměl se připravit a stáhnout vodu, používal však nevhodnou barvu. Jeho pózy z boku patřily do alba medailistů Mr. Olympia, přičemž v oblasti hamstringů neměl konkurenci. Byl typem s dobrými končetinami, ale poněkud slabším trupem, nicméně po zraněních prsou a pravého latissimu měl skončit.

FEDOROV 05

FEDOROV 06 PRSNÍISVAL

Natržený prsní sval. 

FEDOROV 08

V roce 2017.