Profil oslavence: George Turner

George TurnerGeorge Turner, bodybuilder tělem i duší, závodník, trenér šampiónů, majitel několika posiloven, pořadatel soutěží a činovník AAU – to je částečná profesní charakteristika muže, jakých bodybuilding neměl zase tak mnoho. Do profilu lidského doplním, že je ženatý a má šest dětí. Turnerův vztah ke sportu hezky vystihuje věta: „Do byznysu s posilovnami jsem se pustil proto, že jsem nechtěl, aby moje tréninky narušovalo stálé zaměstnání!“

Jak stojí v v tréto rubrice ve VÝROČÍ, George Turner se narodil v lednu 1928 ve St. Louis. Jako desetiletý dostal od otce členství v klubu YMCA, tam se věnoval gymnastice, po garážích a sklepech posiloval od 14 let. Konec války prožil v armádě u Marine Corps, odkud si dopisoval s Clarence Rossem a cvičil podle jeho instrukcí.

V roce 1948 dělal na částečný úvazek vedoucího gymu YMCA, svoji první komerční posilovnu otevřel v padesátém roce. To už byl řádný stokilový chlapák, jenž udělal 10 dřepů s 205 kg, osm opakování přemístění se 115 kg, čelní tlaky se 122 kg a tlaky za hlavou se 106,5 kg.

První činkárna byla skutečně hardcore, jen osy, prkna a závaží. Vedl ji osm let bez vlastní kanceláře, klimatizace a sprch, zato s desítkami nejtvrději trénujících mužů na světě: Gil Stevens, Ray Schaefer, George Eiferman, Bob McCune, Stan Stanczyk, Zabo Koszewski, Armand Tanny, vzpěrač Arnold Bierman a další. Prkno o velikosti 3×3 metry bývalo co večer promáčené potem.

George TurnerPak gym prodal, odjel do Santa Moniky a dva roky řídil Dungeon Gym Vice Tannyho s borci jako Doug Strohl, George Sheffield, Sam Calhoun, Buddy Pryor, Reg Lewis, Chuck Collras, Chuck Ahrens a kolegou z hotelu Koszewskim.

Po návratu do St. Louis rozjel byznys naplno a během 40 let postupně vlastnil až SEDM posiloven s 55 tisíci členy. St. Louis ve státě Missouri se časem stalo kolébkou budoucích šampiónů, držitelů titulů Mr. America, Mr. Universe a Mr. Olympia, stačí připomenout jména Tony Pearson, Ken Waller, Robby Robinson a Samir Bannout. Turner rovněž trénoval 5 vzpěračů národního kalibru a dva mistry světa v powerliftingu (Paul Woods a Jay Rosciglione).

Další stěhování přišlo koncem 70. let m.s. Turner navázal kontakty s Joe Weiderem a v roce 1979 vedl rubriku „Teaching Pro“ v magazínu Muscle Builder; po pěti pokračováních se však s Weiderem rozešel. V té době (51 let) vážil 105 kg a dělal dřepy se 180 kg. Sám navíc soutěžil (měl vyhrát titul Mr. Central States 1960 a v letech 1982 a 1984 startovat mezi veterány) a každodročně pořádal soutěž Mr. Heart of America pro bodybuildery i powerliftery.

V současnosti žije v Oceanside, ve státu Kalifornie.

 

George Turner

 

George Turner

 

 

George Turner

 

George Turner