První a jediný: Louis Attila (10)

Když Louis Attila 15. března 1924 skonal, měl za sebou déle jak 60 let činnosti v branži, a ovlivnil téměř každý aspekt železné hry. Se svým nádherným studiem na Broadwayi ustavil nový standard pro vedení posiloven. Jeho studenti roznášeli jeho metody napříč Evropou a díky Sandowovi dosáhly až do Austrálie. Oddanými žáky Attily se stali tzv. Otec francouzské těžké atletiky Edmond Desbonnet i německý vzpěračský průkopník Theodore Siebert. Rovněž Alan Calvert, výrobce prvních činek v Americe a vydavatel časopisu Strength, propagoval Attilovy filosofie.

attila_sig_klein_copy.jpgA pak jsou zde příspěvky k profesionalizaci siláckých vystoupení. Nejen že objevil nové cviky a vytvořil posilovací nářadí, ale dával rady silákům z obou stran oceánu ohledně tréninku i skladbě scénáře vystoupení. Nakonec ženy – Attila je povzbuzoval ke cvičení, aby byly hrdé na svou sílu a neobávaly se vykonávat stejné cviky jako muži. Tento výčet tedy dokazuje, že Louis Attila byl ve skutečnosti mnohem víc, než jen trenér a učitel Eugena Sandowa.

Attilovou smrtí nicméně slavné studio nezaniklo. Jeho následníkem se shodou okolností stal mladý německý silák Siegmund Klein, který žil v Americe od roku 1902. Veřejně poprvé vystoupil v Clevelandu roku 1921 a v půli roku 1924 odjel do New Yorku navštívit svůj idol, profesora Attilu. Dorazil bohužel pozdě, uzavřel však s madame Rosou smlouvu o provozování studia, a okouzlil rovněž nejmladší dceru Grace, s níž se o tři roky později oženil.

attila_kleinovo_studio_copy.jpgPosilovna Siga Kleina, umístěná v samém srdci Manhattanu, se záhy stala mezinárodní atrakcí. Návštěvníci se měnili na klienty, mezi nimi slavné hvězdy divadla jako Montgomery Clift, sir Lawrence Olivier nebo Walter Matthau. Ve 40. a 50. letech zde trénovali mistr dřepů Henry „Milo“ Steinborn, budoucí Herkules Steve Reeves, John Grimek, Joe Weider, svalovci Otto Arco, Clevio Massimo a Adolph Nordquest, Mr. America 1943 Frank Leight a herec-kaskadér Joe Bonomo. Navíc, jak prohlásil John Grimek, „…Kleinova tělocvična byla jediným místem, kde se přátelsky shromažďovali silní muži, diskutovali a zkoušeli vzpírat rekordní váhy.“ Každé ráno v 10. hodin Klein otevíral dveře všem zájemcům o zdraví a svalnatou postavu, vítal slabé, hubené i obézní a měnil je na muže plné síly a energie. Zavíral ve 22. hodin večer a činil tak se železnou pravidelností po dobu čtyřiceti pěti let!

V roce 1973, ve věku 71 let, s prací skončil, skonal 24. května 1987 ve věku 84 let.