První a jediný: Louis Attila (5)

attila-_foto_rk.jpgKrátce po příjezdu do města se 3 milióny obyvatel začal Louis Attila plánovat otevření unikátní tělocvičny. New York byl sídlem tisíců německých přistěhovalců a profesor doufal, že se do tělocvičny německy mluvícího majitele houfně pohrnou. Navíc zde žily statisíce vyčerpaných úředníků, kteří hledali způsoby, jak získat energii pro práci a jak lépe vypadat.

Nejprve ale odpovídající název: „Attila´s Athletic Studio and School of Physical Culture“ přinášel klientům pocit, že nejen cvičí, ale dostává se jim tělesné výchovy. Po několika změnách místa se Attila v roce 1898 konečně usídlil na adrese 1383 Broadway v severozápadním cípu Thirty-Seven Street. Zařízení studia bylo naprostou lahůdkou pro smysly.

Na stěnách visely fotografie boxerů, siláků a zápasníků, obrazy a velká zrcadla, podlahu pokrývaly pravé turecké koberce, atmosféru elegance a klasické krásy pomáhaly dotvářet repliky antických soch. Některé činky měly mosazné koule a poniklované osy, jiné byly černé s mosaznými obrubami. Na podlaze podél stěn ležela závaží s oky, koule s držadly a jednoručky. Uprostřed místnosti se nalézala bradla, od stropu visela lana a kruhy – skutečný ráj siláků.

Oživení známosti s Foxem se Attilovi vyplatilo, neboť jeho jméno se díky Police Gazette rozšířilo napříč Amerikou. Kterýkoliv silák se při návštěvě New Yorku zastavil u Attily a obdivoval nové studio – Louis Cyr, Horace Barre, Lincoln Travis, Rolandow, Anthony Barker, Bobby Pandour, Arthur Dandurand, bratři Saxonové, Henry Titus, Joe Nordquest nebo Milo Brinn, jehož připravoval do role vyzyvatele Eugena Sandowa, a podle Attilových zápisků tak činili „prominenti, význační lidé, urození, vysoce postavení i velikáni.“

Členy Attilova klubu byli milionáři Morgan, Vanderbilt, Hammerstein a Sousa, soudce nejvyššího soudu Leavenstritt, bankéři Selingman a Tomlinson, dále Sandowův impresário Florenz Ziegfeld a boxerský šampión James Corbett. Byznys šel tak dobře, že profesor otevřel roku 1908 druhé studio v Chicagu a v roce 1912 v Detroitu.