Tréninky sedmi z vítězů Mr. Olympia

|text: ERIC VELAZQUEZ

KVADRICEPSYJAY CUTLERMr. Olympia 2006–2007, 2009–2010

                  Cvik                            Série                Opakování       Extenzekvadricepsů           

 2

 10 Tlaky nohama

 4

 10 Hacken-dřepy

 4

 10 Čelní dřepy

 4

 10 Výpady

 3

 10 Extenze kvadricepsů             

 4

 10

Jay Cutler, stejně jako jeho osudový soupeř Ronnie Coleman, se pyšní velkým množstvím svalové hmoty. A podobně jako Coleman, jemuž ramena napomohla optickému zúžení pasu, má Cutler kvadricepsy, vedle nichž všechno ostatní bledne.

Čtyřnásobný Mr. Olympia se živí tím, že na pódiu napíná svaly stehen a každého jimi převyšuje. Cutlerovy nohy jsou na soutěži nejen široké, ale navíc naproužkované do posledního kousku. V čelní póze na břicho a stehna obvykle nemá soupeře, a když mírně vytočí špičky do stran, zakřivení kvadricepsů je i v uvolněných postojích až děsivé – jako kdyby je vytrhnul přímo ze stránek komiksu o Hulkovi.

Stejně jako spousta lidí, trénujících celý život, je Cutler příznivcem zahřátí kloubů. Proto začíná dvěma sériemi extenzí kvadricepsů, nedovedenými do selhání. Pak pokračuje tlaky nohama, hacken-dřepy a čelními dřepy. Zatímco dřepy s činkou na ramenou jsou obvykle dávány do souvislosti s maximálním růstem nohou, neposkytují stejný důraz na kvadricepsy jako hacken-dřepy a čelní dřepy. Cutler dělá z obou po 4 sériích a 10 opakováních.

Výpady jsou spíše smíšený cvik – kvůli nezbytné flexi v koleni působí na kvadricepsy, avšak podle výzkumů jsou prospěšnější pro nárůst síly hamstringů. Finále s extenzemi kvadricepsů Cutlerovi umožňuje jejich kompletní izolaci a s kontrolovaným rozsahem pohybu zůstává na těžkých vahách.

Poznámka: Pokud ve stejném dni Cutler trénuje také hamstringy, tento trénink kvadricepsů je zařazen až poté.

V článku v srpnovém (8/2014) čísle měsíčníku MUSCLE&FITNESS jsou uvedeny tréninky také dalších šesti „dárců“ partií (Schwarzenegger bicepsy, Columbu hrudník, Zane břicho, Bannout tricepsy, Haney záda, Coleman ramena), kteří přispěli k vytvoření našeho svalového homunkula.

cz   *Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE            *Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE

sk   *Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU           *Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU