RETRO: AHMAD HAIDAR

Klasicky sochanou postavu libanonského šampiona korunovaly skvěle vyformované deltové svaly

Ahmad Haidar by mohl být archetypem pro relativně novou divizi classic physique. Při svých 30 profesionálních startech v průběhu 11 let (1998-2009) prezentoval libanonský kulturista na pódiu téměř pokaždé tu nejproporčnější postavu v celém startovním poli. Při výšce 170 cm a váze 98 kg nikdy neměl tolik svalové hmoty, aby šokoval, vždy však ztělesňoval dokonalé linie a perfektně proporční rozvoj muskulatury. Po vítězství na mistrovství světa IFBB 1997 (za což získal profesionální licenci) sice nikdy nevyhrál žádnou profesionální soutěž, nicméně dvakrát skončil druhý (nejpamátnější je jeho 2. příčka z New York Pro 2005) a čtyřikrát startoval na Mr. Olympia.
Při budování klasické postavy mají klíčovou roli dvě svalové oblasti – břicho a ramena. Deset let nazpátek nebyl žádný jiný kulturista tolik oslavován pro perfektní střed těla jako Haidar. Mnohdy chvalopěv na jeho břišní svaly byl ale vše, co jste se o tomto kulturistovi dozvěděli. Nyní ale vzdejme hold jeho deltovým svalům. Možná neohromí přebytkem masa nebo zrnitými žilnatými detaily, k jeho postavě se však perfektně hodily. Dokonale korunovaly jeho klíční kosti a zdůrazňovaly V-tvar trupu a klasické linie.

Haidar o tréninku ramen

» „Ramena procvičuji před tricepsy nebo bicepsy. Trapézy zařaďuji po zádech.“
» „Pokud dělám 8 až 10 opakování v sérii a necítím pálení ve svalech, je čas zvýšit váhu.“
» „Při upažování spouštějte jednoručky pomalu. Z hlediska procvičení svalů je to velký rozdíl.“
» „Obvykle jsem dodržoval vyšší objem tréninku. U ramen jsem se však naučil koncentrovat na čtyři cviky, které mi nejlépe zabíraly.“

Fakta

Když obsadil druhou příčku na New York Pro 2005, porazil Haidar dva muže –Victora Martineze a Kaie Greenea – kteří skončili dohromady čtyřikrát druzí na Mr. Olympia.

Trénink ramen Ahmada Haidara
CVIK SÉRIE OPAKOVÁNÍ
Tlak na ramena na stroji Hammer Strength 4-5 8-10
Upažování s jednoručkami 4 8-10
Tlak jednoruček nad hlavu vsedě 4 8-10
Upažování s jednoručkami v předklonu 4 8-10

 

Foto: KEVIN HORTON