RETRO: BOB PARIS

Mistru světa IFBB z roku 1983 se povedlo vymodelovat jednu z nejestetičtějších postav v historii kulturistiky.

Voda je mokrá, tráva je zelená … A Bob Paris měl jednu z nejlépe tvarovaných postav, jaká kdy stanula na kulturistickém pódiu.

V osmdesátých letech minulého století se stal ztělesněním a vzorem klasických linií a dokonalých proporcí. Se svými 183 cm výšky a 104 kg závodní váhy byl pro svoje tvary nejobdivovanějším kulturistou. Když v roce 1983, v pouhých 23 letech, zvítězil na mistrovství světa IFBB, prezentoval se na pódiu s dostatečným množstvím svalové hmoty, která stačila k tomu, aby porazil ty nejtěžší amatérské kulturisty světa.

Jeho debut mezi profesionály vyvolal podobný rozruch – na Mr. Olympia 1984 skončil sedmý. Mezi lety 1984 až 1992 se Paris účastnil 32 profesionálních soutěží – devětkrát byl třetí, lepší místo však neobsadil.

Když se před dvaatřiceti lety jako 24letý zúčastnil poprvé Mr. Olympia, viděli v něm mnozí příštího vítěze. Přesto tyto prognózy nenaplnil. Jeho bezvadné tvary ho však téměř vždy vynesly hodně vysoko, ačkoli se bránil tomu, aby svoji hmotu a vyrýsování dovedl do extrémů. To byla pak jistě hlavní příčina, že nikdy nezískal profesionální tituly. On se však považoval spíše za sochaře, který tvaruje svoje tělo – a této filosofii podřídil svůj přístup k bodybuildingu.

Dnes žije Paris se svým partnerem na jednom kanadském ostrově. Je autorem publikací a přednáší. Jelikož neochvějně zůstává věrný svým ideálům estetické postavy, i v dnešní době mají jeho názory velký ohlas a respekt.

Bob Paris o tréninku břišních svalů

„Názor, že břišní svaly není možné přetrénovat, je obecně rozšířeným omylem. Já jsem jiného mínění.“

„Vzhledem k anatomické stavbě nedává smysl provádět série na břišní svaly o 6 nebo 8 opakováních. Mým cílem je procítit každé jednotlivé opakování – a v tomto ohledu funguje nejlépe 15 až 25 opakování.“

„Rozhodně však nezkoušejte břišní svaly trápit ani sériemi o sto a více opakováních. Tak jako u všech svalů, i u těch břišních platí, že nejdůležitějším faktorem je procítit jejich kontrakci.“

„Můj trénink břišních svalů je sestaven dle relativně jednoduchého předpisu. Existuje jen pár základních funkcí, které pro dobře rozvinuté střední partie musíte vykonávat. Vše ostatní je od nich odvozeno.“

TRÉNINK BŘICHA BOBA PARISE
CVIK SÉRIE OPAKOVÁNÍ
Zkracovačky na šikmé lavici 3 20–25
Pokrčování kolen ve visu nebo vsedě 3 20–25
Zkracovačky s vytáčením 3 20–25

Fakta

Z 32 účasti Boba Parise na profesionálních závodech se uskutečnilo 21 v průběhu osmnácti namáhavých a únavných měsíců – od jara 1988 po podzim 1989.

 

text: GREG MERRITT             foto: Weider Health and Fitness