RETRO: KRONIKA ŘÍJEN 2007

Odešli…

Při přeletu nad amazonskými pralesy nebo nevadskou pouští byste si asi pomysleli: tady se zastavil čas. Dvěma důležitým mužům bodybuildingu však jejich čas vypršel, shodou okolností ve stejný den, navíc byli jen rok od sebe, a my si je krátce připomeneme.

Jim Park

Jim Park

Jim Park (nar. 8. prosince 1927 ve Waynesburgu, Pasadena) zápasil a hrál americký fotbal, roku 1947 začal posilovat, ale dlouho nerozhodně kolísal mezi vzpíráním a bodybuildingem. Nepůjdu do detailů, spíše bych vyzdvihl Parkovu spolupráci s Irvinem Johnsonem, později známým jako Rheo H. Blair. Park přijel do Chicaga roku 1947. Od roku 1950 trénoval v Irvin Johnson´s Gym a dodržoval dietu, předepsanou Johnsonem. Po pouhých 10 týdnech speciálního tréninku a diety Park získal nejen hlavní titul AAU Mr. America 1952, ale i všechny vedlejší ceny; později ještě dobyl Mr. World a Mr. Universe. Vzpomeňte si jak fakt, že měli někoho podobného při ruce, pomohl například všem borcům od Vince Girondy! V polovině 50. let Park odjel do Yorku k Bobu Hoffmanovi a pracoval zde při výrobě činek jako soustružník, krátce též vlastnil posilovnu. Skonal 28. srpna 2007 v nedožitých 80 letech.

Arthur Jones

Arthur Jones

Arthur Jones (nar. 22. listopadu 1926 v Arkansasu) vyrazil do světa, aniž dokončil střední školu. Trénoval od roku 1938 a za 15 let se vypracoval na váhu 93 kg a 9 benčpresů se 127 kg. V roce 1939 složil pilotní zkoušky, za války byl u námořnictva a od roku 1956 strávil dlouhou dobu v Africe, odkud letecky exportoval živá divoká zvířata. Projevil se jako dobrý obchodník, protože vydělal milióny dolarů, s nimiž později na Floridě založil legendární DeLand, výzkumné a tréninkové centrum nových prototypů strojů – ano, jistě tušíte, že Jones byl duchovním otcem NAUTILŮ. Dovedl rovněž ke slávě mladého Casey Viatora a převrátil naruby názory Mike Mentzera, budoucího autora systému Heavy Duty. Provokující, nekompromisní, autoritářský, megalomanský, egoistický a nesporně geniální Arthur Jones zemřel 28. srpna 2007.