RETROSPEKTIVA WRESTLINGU: Ali Baba

Jen náhodou unikl smrti z rukou nelítostných tureckých vojáků. O třicet let později mu říkali Terrible Turk; Zlámej jim krk, Harry; The Krushing Kurd a Ali Yumed; nejznámější však byl pod přezdívkou „Ali Baba. S fezem na holé lebce a mrožím knírem (podle pověsti natíraným krémem na boty) byl bývalý námořník popisován jako nejnevzhledněji a nejdivočeji vyhlížející jedinec ve sportu, nicméně ztělesňoval úspěch, přitahoval davy na zápasnické exhibice a uspěl dokonce v Hollywoodu.

Narodil se 28. září 1901 jako Arteen Ekizian v rodině bohatého arménského obchodníka s tabákem, žijící v 30tisícovém přístavním městě Samsun na severu Turecka, domově 5tisícové arménské komunity. Otec Krikor často cestoval do Ameriky a nakonec získal americké občanství, což v důsledku zachránilo synovi život. Když v dubnu 1915 začala arménská genocida, postihla rovněž jeho rodinu: otec byl zatčen a oběšen, mladší bratr zemřel vysílením, zbytek rodiny se ukryl v blízkých jeskyních. Matka se sestrou vzápětí zmizely neznámo kam, Ekiziana chytili a prodali do arabského otroctví, které přežil tak, že jedl odpadky a přespával ve stájích s dobytkem. Po 4 letech nepopsatelného utrpení náhodou uprchl a s pomocí starší sestry, žijící v Konstantinopoli, odjel roku 1920 ke strýci Garabedovi do Dorchesteru (USA, stát Massachussetts) a dostal práci v jeho rybí tržnici. Přestože byl malý, měl ohromnou sílu a sám prý nakládal na vůz 270 kg sudy s rybami.

Po několika letech se Ekizian dal k U.S. NAVY a odsloužil dva termíny. Tady také začal zápasit, tady získal tituly mistra námořnictva ve střední, lehkotěžké a těžké váze, titul „World Champion Navy Wrestler“ 1927 a dokonce přijetí u presidenta Calvina Coolidgea. V roce 1932 přijel do Los Angeles a našel zde lásku i slávu. Oženil se s dívkou arménského původu, dělal pomocníka v autoservisu a vystupoval v béčkových hollywoodských filmech. Tehdejší zápasnická profese procházela vývojem od skutečného volného stylu ke karnevalovým produkcím, měnícím sport na lukrativní zábavu. Úspěch zápasníka pak závisel na tom, kolik lístků prodá a kolik zápasů dokáže absolvovat – a Ekizian se svým hrozivým vzhledem a siláckými dovednostmi, opracovanými dekádou zápasení s drsnými námořníky, se stal snem každého promotéra.

Dne 24. dubna 1936 Ali Baba poprvé vystoupil v Detroitu před osmi tisíci diváky a porazil vládnoucího šampióna Dicka Shikata (1897–1968); úspěch zopakoval o měsíc později v New Yorku. Noviny psaly, že vážil 96 kg – oproti Shikatovým 103 kg – a „86 kg z nich bylo uloženo v jeho zlostném kníru“. O titul jej následně připravil Everett Oldham Marshall z Colorada (1905–1973). Ali pokračoval v zápasení doma i ve světě, na žíněnce se utkal s 3500 soupeři a vydělával 5tisíc dolarů týdně v době, kdy průměrný muž bral méně jak 2000 dolarů ZA ROK.

Po čase se však rozvedl, ztratil hodně peněz a za zbytek koupil starou farmu v kalifornském městě Sultana v Central Walley, kde začal pěstovat citrusy. Potkal novou ženu a vychovával jejího syna Garyho, z něhož se stal dobrý zápasník. Ačkoliv neměl příslušné odborné vzdělání, Ali Baba se pustil do rehabilitačních masáží. Brzy měl zákazníky z celého okolí Los Angeles a nikdy nebral víc jak 5 dolarů za sezení, migranty, lopotící se celý den na plantážích, však masíroval zadarmo. Dodržoval striktní režim: každé ráno uběhl na pláži 5 mil, udělal 1000 dřepů a 500 kliků a poté se opaloval. Ve stravě snědl denně tři paličky česneku, petržel a vypil horký citronový nápoj, dopřával si též velké balení zmrzliny.

Od doby, kdy jej drželi v zajetí jako otroka, v něm zůstaly rysy šetrnosti až manické lakoty, takže chodíval ke kontejnerům na odpadky u supermarketů, vybíral z nich zeleninu a nosil ji domů. Když vás měl rád, oslovoval vás „ty nedobrý špinavý pankáči“. Byl oddaným křesťanem a věřil, že mu Bůh dal schopnost přežít záchvaty zoufalství v zápase, jenž se stal jeho životem. „Vždycky za mnou stáli andělé,“ říkal. Ali Baba skonal po záchvatu infarktu dne 16. listopadu 1981 ve věku 80 roků.