RETROSPEKTIVA WRESTLINGU: ANASTACE ANGLIO

 

ANASTACE ANGLIO. Zrození zápasu v řecko-římském neboli klasickém stylu spadá do poslední dekády 19. století a událo se tak ve Francii. Prvním mistrem světa se v roce 1898 stal domácí miláček Paul Pons a už tehdy se na startovní listině kromě Evropanů

ANASTACE ANGLIO

ANASTACE ANGLIO. Zrození zápasu v řecko-římském neboli klasickém stylu spadá do poslední dekády 19. století a událo se tak ve Francii. Prvním mistrem světa se v roce 1898 stal domácí miláček Paul Pons a už tehdy se na startovní listině kromě Evropanů (třeba hezké maďarské jméno Görömy György) začali objevovat exotičtí borci ze vzdálených míst zeměkoule – mimo legendárního Gamy Pehalwana například Kahoutah a Singhalese z Indie (Hindu), Hadžimukan Munajtpasov (Yamagata Muhanura) z Dagestánu, Elliott z Transvaalu, Ambrosio de Souza (Jižní Afrika), Sidonie Morgan (Brazílie), John Chambers Zipps z USA, Buzovac Morzouk z Tunisu a jednou se na soutěž přihlásila dvacítka Japonců se jmény jako Kacukuma Zarakiki, Tamabusaki Okarino nebo Tuduroki Kumgatami.

ANASTACE ANGLIO.

Jedním z nich, kteří vydrželi na žíněnce delší dobu, konkrétně od roku 1904 do začátku I. světové války, byl obrovitý muž černé pleti Anastace (Anastasio) Anglio, narozený 15. října 1875 na ostrově Martiniku, zámořském departementu Francie v Karibském moři. V době jeho dětství zde žilo asi 160 tisíc lidí. Muž s kolosální postavou (189 cm a 120 – 130 kg) zpočátku spoléhal na fyzické schopnosti, ale jakmile ovládl techniku základních chvatů, stal se obávaným sokem a v roce 1905 získal v Rusku a západní Evropě řadu 1. a 2. míst. Na mezinárodním turnaji v Budapešti remizoval s Emilem Kochem, v Praze porazil Rissbachera a znovu zápasil nerozhodně s Kochem, na turnaji v Lausanne byl druhý za Jesse Pedersenem.

V roce 1906 skončil třetí v Mannheimu, roku 1907 ve Vídni zvítězil nad Charlesem Axou a Josefem Šmejkalem, bojoval v cirku Sarassani v Praze, v Moskvě bral 3. příčku za Poddubným a la Calmettem, na MS profesionálů 1907 v Paříži obsadil 4. pozici. V roce 1908 byl 3. v Ženevě a roku 1909 v Mnichově skolil Paula Ponse. V roce 1911 zápasil v Rusku, 1912 v Brémách složil Oskara Schneidera a těsně před válkou, roku 1913, skóroval ve Francii ve volném stylu; v Gentu bral 2. místo za O. de Bouillonem. V roce 1914 skončil v Moskvě na tzv. mistrovství světa čtvrtý a v St. Petersburghu druhý.

(Eingeschr?nkte Rechte f?r bestimmte redaktionelle Kunden in Deutschland. Limited rights for specific editorial clients in Germany.) wrestler of the circus ‚Busch‘, f.r.t.l. Anglio (Martinique), Padonbny (Russia) and Pengal (Turkey) – 1907Vintage property of ullstein bild (Photo by ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

Podle ruských podkladů vlastnil skalpy G. Koščejeva, N. Vachturova, I. Čufistova, H. Kavana, Raula le Ruana, E. Siegfrieda a M. Pedrozzy. Vyrovnané boje svedl s I. Šemjakinem, K. Bullem a A. Abergem. Jeden zdroj z Ruska uvádí, že byl v roce 1911 mistrem světa, ale nejsou na to důkazy. Skonal v roce 1929 ve věku 54 roků.