RETROSPEKTIVA WRESTLINGU: Constant le Boucher

Belgický borec ze „Zlaté éry profesionálního zápasu 1890 – 1914“ se původně jmenoval Constant Lavaux, a přezdívku le Boucher čili „Řezník“ přijal na počest svého povolání. Jeho rodištěm v roce 1877 bylo město Florennes v oblasti Valloon v Namurské provincii. Byvše synem farmáře pracoval do 17 let v zemědělství, pak se učil řezníkem a v roce 1897 odešel do Paříže, aby pokračoval v zlepšování pracovních i sportovních dovedností – zajímal jej totiž zápas. Nakonec objevil tělocvičnu světového šampióna Paula Ponse na Montmartru a tam začala jeho kariéra. Kvůli následnému bleskovému vzestupu je však pravděpodobné, že základy získal již doma ve Florennes.

V Paříži, potažmo v Evropě, zatím vrcholila vlna zájmu o zápas, jenž se stával hlavním zdrojem zábavy veřejnosti. Založil jej podle tradice Jean Brayasse z Lyonu převedením původního provensálského zápasu Lucho de la centuro et aut (zápasy nad úrovní pasu), který se zde provozoval od antiky. Historicky první národní mistrovství v nádherném sportu, jímž Francie obdařila svět a jenž se stal vpravdě národním –  la lutte á mains platte, la lutte Francaise, la lutte Grecque, la lutte Romain, klasický zápas neboli Řecko-římský styl – uspořádal ředitel Velodromu v Roubaix Théodore Vienne. Finále se konalo 30. května 1898 pod širým nebem. Z tvrdých bojů vyšel vítězně mladý Belgičan Boucher, když porazil veterána Felixe Bernarda (1857 – 1900).

První oficiální světový šampionát proběhl v listopadu 1898. Mistrem světa se stal Paul Pons před Polákem Stanislawem Pytlasińskim, třetí byl Maurice Gambier a čtvrtý Cyril Wetasa z Vídně. Ihned poté zorganizoval časopis Le Velo ve Folies-Bergéres další turnaj, nazvaný „Le Grand Prix de la Ville de Paris.“ Na startu stáli le Boucher, Sabes, Pytlasiński, le Beaucairois, de la Calmette, zápasníci z Turecka a další. První cenu a 3 tisíce franků vyhrál Pytlasiński, le Boucher byl druhý. Z dalšího šampionátu v roce 1899 vyšel vítězně Kara Ahmed z Turecka, korpulentní Laurent le Beaucairois (nar. 1967, 172 cm a 122 kg) byl druhý a náš le Boucher (176 cm, 92 kg) třetí. Roku 1900 Constant zvítězil v „lehčí“ kategorii a v těžké váze skončil druhý za le Beaucairoisem.

Snad nejzajímavější šampionát začal v Casino de Paris v říjnu 1901 – se 130 účastníky. Ve finále, po dlouhém a vyčerpávajícím boji, položil G. Hackenschmidt le Bouchera a získal 3 tisíce franků, le Boucher 1500 Fr a třetí Omer le Bouillon 750 Fr. Constant le Boucher se dožil 84 let, neboť skonal až v roce 1961.

 

Retrospektiva wrestlingu: HANS SCHWARTZ