RETROSPEKTIVA WRESTLINGU: PETER JANKOWSKI – URSUS

Na přelomu XIX. A XX. století se současně s rozvojem vzpírání a zápasu v Ruské říši vynořilo množství naturálních valibuků, lamželez, pořízků, vazounů a hromotluků s mohutnými tělesnými proporcemi. Často přejímali jména ruských lidových hrdinů (bohatýrů – např. Ilja Muromec, Svjatogor) a putovali s cirkusy po carském impériu a střední Evropě.

K silákům s touto charakteristikou patřil též Petr Michajlovič Jankowski, narozený roku 1861 na statku Juzefin poblíž hlavního města Volyňského regionu Lucku; je to oblast mezi řekami Bug a Dněpr (patří sem též slavná Pripjať), kdysi část Kyjevské Rusi, pak nástupnický stát Halič-Volyń, následně území pod vládou Litvy a Polska, od roku 1795 ruská gubernie. Jankowski vyrůstal ve zchudlé šlechtické rodině, matka Oksana byla uznávaná vesnická pěvkyně a tkadlena,  otec Michail zase zručný tesař. Už jako mladík se Petr vyznačoval tělesnou silou a nikdo jej nedokázal přeprat, navíc báječně hrál na skřipky; mezi mládeží měl přezdívku “Medvěd.” Na vojně v Ulanském elitním regimentu ve Warszawě začal jako vachmistr posilovat s granáty a dělostřeleckými koulemi, po propuštění se usadil ve městě a vstoupil do cirku, s nímž navštívil Kišiněv v Moldávii a další místa.

V 90. letech 19. století se náhodou dostal pod dohled Wladyslawa  Pytlasinského, který jej učil vzpírání a zápasu. Oba pak vytvořili profesionální dvojici Bratři Pytlasinští a prováděli exhibice ve vzpírání a novém stylu zápasu (francouzský – řecko-římský čili klasický); vystupovali v Moskvě v cirku Omona a později v St. Petersburgu. Jankowski převzal pseudonym “Ursus” podle postavy z románu Henrika Sienkiewicze, přátelé jej ovšem přezdívali “Papaša,” protože byl jakýmsi staršinou zápasnické společnosti; se střídavými úspěchy absolvoval v příštích letech mnoho bojů. V roce 1895 jej porazil Gustav Bösberg, roku 1898 podlehl mladému George Hackenschmidtovi, v roce 1901 naopak složil zatím neporazitelného Emila Vosse a Bulhara Nikolu Petrova.

Roku 1903 prohrál s Alexem Abergem, roku 1905 se pohyboval po cirkusech v Polsku a ve Wroclawi skončil třetí, v roce 1906 v Praze propadl, ale bral 4. místo v Polsku, roku 1907 v Hannoveru byl složen Jessem Pedersenem. V Moskevském divadle Akvarium v roce 1908 se mu podařilo zdolat 16 soupeřů a zvítězit, na druhém vrcholu se ocitl 3. místem na mezinárodním turnaji v Moskvě roku 1910 – ve 49 letech, roku 1911 se v cirku Modern postavil šestici nejlepších a opět zvítězil. V roce 1916 se starý lev odvážil proti Poddubnému, a přestože prohrál, ukázal se jako důstojný sok; zápasil ale ještě v roce 1919 v osmapadesáti.

Jankowski byl obr vysoký 193 cm, měl masivní kostru a velké ruce. Díky genetice a tréninku vážil 135 až 145 kg, dokonce je uvedeno 10 pudů čili 164 kg. Jediným vzpěračským rekordem Jankowského je tlak 49 kg buliny držené na dlani pravé paže vsedě na podlaze, provedený v St. Petersburském sadu Ermitáž roku 1885, což by odpovídalo soupažnému tlaku ve stoji se 130 kg. Výkon dosvědčil dr. Wladyslaw Krajewski. Datum Jankowského smrti není obecně známé, polské zápasnické zdroje uvádějí rok 1915 s otazníkem, což zase popírá jeho start na turnaji v roce 1919. Jeden ruský pramen píše, že Jankowski působil v letech 1918 až 1927 jako rozhodčí zápasů. Až choroba neuvedeného typu jej navěky složila na lopatky v roce 1932, mohl se tedy dožít 71 let.