Rob Kearney: americký rekord ve zdvihu klády 216 kg

Američan Rob Kearney o víkendu překonal svůj vlastní národní rekord v log liftu, když dostal nad hlavu kládu o váze 216 kg. Kearney jsi poprvé připsal americký rekord ve zdvihu klády ještě loni, když během světového šampionátu v log liftu (byl součástí prestižní soutěže Europe´s Strongest Man) zvedl 214 kg. Aktuální rekord předvedl Kearney, hlásící se otevřeně k homosexuálům (odtud přezdívka World´s strongest gay), tak, jak jsme v podmínkách koronavirové pandemie zvyklí – bez diváků, s minimálním podpůrným týmem a před kamerami, zajišťujícími online přenos. V roli hlavního rozhodčího se pak opět představil aktuální držitel světového rekordu ve zdvihu klády (228 kg), Litevec Zydrunas Savickas, jenž se svého úkolu zhostil skrze online připojení. Jako obvykle předvedl Kearney během rekordního pokusu skvělou techniku, včetně perfektní schopnosti „padnout“ pod kládu tak, jak to vidíme během nadhozu u vzpěračů.

Na následujícím videu se záznam Keraneyho rekordního pokusu začíná v 10 minut a 55 sekund. Předcházející minutáž patří zasvěcenému komentáři anglického strongmana Laurence Shahlaeiho, jenž v souvislosti s log liftem odpovídá na velice zajímavé otázky sledovatelů. Závěr jeho komentáře pak patří enumeraci předchozích držitelů amerického rekordu ve zdvihu klády, které si přiblížíme.

Dohromady jich bylo pouze sedm; tím úplně prvním byl legendární Bill Kazmaier, jenž na soutěži World´s Strongest Man 1980 zvedl kládu (tenkrát ještě opravdový, hrubě opracovaný kus kmene stromu) o váze 157 kg. V roce 1988 Kazmaier svůj americký (a tenkrát i světový) rekord zlepšil na 170 kg.

Teprve o dvě dekády později se strůjcem nového amerického rekordu stal Jason Kristal (195 kg), přičemž tutéž váhu zvedl také Van Hatfield.

O další zlepšení amerického maxima se postaral Scott Weech, jenž rekordní hodnotu vyšrouboval těsně pod dva metráky (199,5 kg). Hranici 200 kg překonal z Američanů jako první zdvihem 202 kg Robert Oberst. Dalším držitelem amerického rekordu se stal Mike Jenkins (210 kg), načež se v roce 2015 na americký trůn loglifterů restauroval opět Oberts (211 kg). No a pak již přišel rok 2019 a s ním i první Kearnyeho úspěšný rekordní pokus 214 kg. A zbytek je už, jak se říká, historie…