Robert Kennedy: rozhovor z roku 2008

Robert Kennedy

Jak jste začínal?

V mládí jsem byl jako student výtvarných umění hodně hubený a chtěl jsem přibrat, tak jsme si s kamarády sami zhotovili činky. Do plechovek od sušenek jsme nalili sádru s kameny a spojili je tyčkou; jedna vážila 55 kg a druhá 85 kg. Cvičili jsme s nimi po večeři. Vše jsme se museli naučit sami, cviky, série, opakování. Abych v tomhle pomohl lidem, začal jsem vydávat časopis.

Jak jste se dostal k vydávání časopisů?

V Londýně jsem se zkoušel uživit jako malíř olejomaleb, ale nestačilo to, tak jsem začal vyučovat malování a přivydělával si dopisováním do kulturistických magazínů. Pak jsem odjel do Kanady, pokračoval ve vyučování a z ničeho nic jsem v roce 1974 vydal první číslo časopisu Musclemag.

Jaké kulturisty obdivujete?

Senzační postavy měli Steve Reeves, Reg Park a Frank Zane. Skvělé proporce mají Flex Wheeler, Dexter Jackson, Darrem Charles a Miloš Šarčev. K nim bych ještě přidal Lee Labradu, Boba Parise a Francisca Benfatta.

A co Arnold?

Zajisté je také mým favoritem, spíše však pro jeho pracovní etiku, než kvůli postavě. Nebyl od přírody dokonalý – měl hranatý pas, trochu spadlá prsa, vysoká lýtka a jeden biceps větší než druhý, ale s genetikou bojoval a vyhrál. Když byl v posilovně, každý trénoval tvrději, bylo to jakoby převzal mysl každého člověka a posilovnu kontroloval. A je to nejvíc zaměřený muž na zemi.

Soutěžil jste někdy?

Jistě, mnohokrát, ale byl jsem ektomorf s postavou dálkového běžce. Trénink mne však vždy činil šťastným a trénuji už 55 let, dnes s manželkou Toscou pětkrát týdně. Na výšku 183 cm jsem míval 127 cm hrudník a 46 cm bicepsy. Nebyl jsem šampión, nýbrž bodybuilder s láskou k bodybuildingu. Nyní mají stejné pocity hrdosti milióny ne-šampiónů po celém světě.

Stále malujete?

Pořád. Používám pseudonym Wolfgang Kals.

Jak jste se dostal ke Kennedymu?

Když Němci v roce 1938 zabrali Rakousko, můj otec Wolfgang utekl do Anglie a vstoupil do British Army. Aby se tam dostal, musel si změnit jméno. Použil stejné iniciály W.K. a stal se Williamem Kennedym.