Causa steroidy – Ron Teufel

teufel_2_copy.jpgRoland S. Teufel, narozený 1957, zemřel náhle 22. prosince 2002. Bývalý dorostenecký mistr Ameriky a mistr USA byl koncem 70. let známý svou masivní a tvrdou muskulaturou, k tomu měl ještě jedny z nejlepších břišních svalů v historii.

Ačkoliv jeho tituly jej navždy zapsaly do análů kulturistiky, nejlepším důkazem jeho vůle a vytrvalosti zůstane pět druhých míst ze soutěže Mr. America v letech 1976-1980. Navíc, s nevinným vzhledem a navenek hranou osobností zlého kluka dostal místo na mnoha titulních stránkách kulturistických magazínů. Teufel otevřeně přiznal užívání anabolických steroidů před soutěží; tehdy byly ještě legální. Nejlépe mu vyhovovaly Winstrol a Anavar, naopak po Dianabolu zadržoval jeho systém hodně vody. Uvedl, že po Dianabolu jej silně bolela záda, což přisuzoval nadměrné činnosti ledvin.

Ron Teufel na druhé straně podotýkal, že steroidy nejsou žádné zázračné pilulky, přestože na ně v začátcích hodně spoléhal. „Podle mne mohou napomoci v tréninku šampióna, avšak začátečníci a méně zkušení kulturisté se jim mají vyhýbat. Šampióni si jsou většinou vědomí škodlivých vedlejších účinků, protože každá práce má svoje rizika. Šampióni nahlížejí na steroidy jako na rizika spojená s jejich sportem, a sami se dobrovolně rozhodli tato rizika podstoupit. Ostatní amatéři se takovým rizikům jen kvůli nabrání pár kilogramů svalů nemají vůbec vystavovat.“

Teufel zdůrazňoval skutečnost, že inteligentní kulturisté berou steroidy výlučně pod lékařským dozorem a ne déle jak tři měsíce bez vysazení. „A nepleťte si je s vitamíny,“ dodal.

Ron Teufel zemřel ve věku 45 let.