Ronnie Coleman: trénink před Mr. Olympia 2003

Ačkoli o Ronnie Colemanovi (56) se poslední dobou mluví více v spojitosti s jeho zdravotními problémy souvisejícími s opotřebením pohybového aparátu, než o jeho osmi titulech Mr. Olympia, jeho odkaz světu bodybuildingu je nezpochybnitelný. Kulturistika byla a je pro Colemana především o tvrdém tréninku, což v jeho pojímání znamenalo především základní cviky a brutálně těžké váhy. Ostatně Coleman není pouze pravděpodobně nejskvělejším bodybuilderem všech dob, ale byl též jedním z nejsilnějších. Mezi jeho nejvyšší výkony patří dřep s 363 kg a mrtvý tah s 365 kg, oba ve dvou opakováních, přičemž si během dvoufázových tréninků obvykle pohazoval s váhami sice o maličko lehčími, ale s mnohem vyššími počty opakování.

Colemanovy tréninky byly v mnoha ohledech návratem do minulosti, do zlaté éry bodybuldingu. Na tělesných partiích pracoval dvakrát týdně, často byl v gymu dvakrát denně a kladl důraz na základy s činkami. Například jeho typickými cviky na hrudník byly samé tlaky: na rovné, pozitivně i negativně sklopené lavici, jeden týden s činkou a druhý s jednoručkami. Odlišovaly jej váhy, s nimiž své standardní série o 10 až 12 opakováních dělal: tlaky nohama s 1040 kg, veslování s T-držákem a 245 kg, tlaky na šikmé lavici s 91kg jednoručkami a krčení ramen s 317kg činkou za tělem.

Pokud si chcete připomenout Ronnieho v časech jeho největší slávy, dáváme vám do pozornosti následující videa, přibližující Colemanovu přípravu na Mr. Olympia 2003, kde posléze vybojoval svého šestého Sandowa. Možná si vzpomenete, že po nepříliš oslnivé fazóně z podzimu 2002 (kdy mu na Olympii zatápěl Cutler a na GNC Show od Strength dokonce prohrál se Schlierkampem) se v roce 2003 v Orleans Areně představil Coleman v jedné ze svých nejlepších forem. Na pódium přinesl vycizelovaných 134 kg svalové hmoty (při výšce 180,5 cm) a nikomu z vyzyvatelů nedal ani nejmenší šanci…