Ruský silák Vasilij Babuškin

Ve stručné galerii ruských siláků (L. M. Aptekar, 1983) stojí: Rodák z města Vjatka, profesionální silák, v mládí námořník na křižníku Bajan, účastník bitvy u Cušimy 1905. Nositel čtyř Georgijevských křížů (řád Svatého Jiří). V cirku se nechal přejíždět automobilem, na jeho hrudi rozbíjeli kladivy kameny vážící 320-380 kg.

Babuškin - námořník
Babuškin – námořník

 

Podle jiného ruského pramene se Vasilij Fjodorovič Babuškin narodil roku 1878 v obci Poljana Zastrugi ve Vjatské gubernii v rodině sedláka, a už od mládí vzbuzoval podiv doslova titánskou silou. Patřil tedy do řady lidí, nadaných bohatou dávkou naturálních hormonů, masivní kostrou a tuhými šlachami, úpony a vazy. Snadno zvedal těžké nůše s hlínou na násep, a jelikož neměli koně, sám se zapřáhl za pluh a oral políčko.

V raném věku nadzvedával za roh železniční vagón, koně se svázanýma nohama odnesl na ramenech do stáje, a když viděl vůz se senem zapadlý v úvoze, koně vypřáhl a odvezl vůz do dvora. Od patnácti let plaval s voraři po Vjatce, Kamě i Volze, tam si zamiloval vodu a dospěl k rozhodnutí přihlásit se k baltickému námořnictvu.

Z Kronštadtu jej ihned odeslali do Vladivostoku a odtud do loděnic ve francouzském Toulonu, kde stavěli pancéřový křižník třídy Bajan s posádkou asi 600 mužů.

Psal se rok 1903 a právě tady poprvé předvedl svou sílu před veřejností. Jakýsi atlet totiž vlezl v místním divadle pod stůl, na němž stálo 12 mužů, a nadzvedl jej zády. Babuškin nemohl odolat, přihlásil se a požádal, aby přidali ještě dva muže. Váhu snadno zvedl a zatímco rozpačitě stál na jevišti, temperamentní diváci jej zasypávali květinami.

Jako voják se Babuškin na křižníku podílel na nejvíc rizikových akcích, vždy šel odhodlaně dopředu a nedbal na ohrožení života. Za strašlivého masakru desítek tisíc lidí při obraně pevnosti Port Artur, základny ruské flotily v Tichém oceánu, byl v lednu 1905 potrhán osmdesáti (!) střepinami šrapnelu a dlouho ležel v nemocnici.

Babuškin - zápasník
Babuškin – zápasník

Jakmile se vrátil na doléčení do Petrohradu, byl povýšen na strojníka I. třídy a vyznamenán řády Svatého Jiří. Při odpočinku v rodné vesnici si Babuškin vzpomněl na svůj silácký debut a rozhodl se pro kariéru profesionálního zápasníka.

Na dobovém plakátě se píše, že Babuškin – náš druhý Ivan Poddubnyj, váží 167 kg, vysoký je 178 cm, obvod hrudi má 151 cm, krku 60 cm a bicepsů 54 cm.

Tak to musel být mamut – skoro 170 kilo na 178 cm, to jsou málem dimenze Paula Andersona!

Vystupoval jako borec (zápasník) a silák v manéžích cirků po Vjatské gubernii, Povolží, na Urale i v zahraničí.

Na těchto vystoupeních demonstroval až nadlidskou sílu: K číslům zmíněným úvodem přidával trhání kotevních řetězů, rozbíjení 120 kg kamenů na hlavě, ohýbání dvoupalcové železné tyče v zubech a roztahování sepnutých rukou čtyřiceti lidmi nebo dvěma páry koní. Život hrdiny-námořníka absurdně skončil roku 1924 ve vsi, kde bydlel.

V mužném věku 46 let jej totiž zastřelil 16letý kluk najatý žárlivými zápasníky, které v ringu až směšně snadno porážel…

 

Babuškin - biografieBabuškin – biografie

Babuškin - křižník Bajan
Babuškin – křižník Bajan

Babuškin - busta v muzeu
Babuškin – busta v muzeu

Babuškin - část textu z biografie
Babuškin – část textu z biografie