Ruský silák Vasilij Šulgin

Další z populárních siláků porevoluční doby se narodil 19. května 1896 ve vsi Šulgino Demino za Uralem; odtud jeho příjmení. Byl pátý z 15 dětí, které už od deseti let musely pracovat v chlévě a na poli. Učení nebylo snadné, ale Vasilij Šulgin ukončil 3. třídu farní školy, kde slýchával o legendárním Spartakovi. Později říkal, že po poslechu podobných příběhů byl doslova posedlý touhou stát se tak silným jako oni.

Proto už tenkrát posiloval tvrdou prací: sekal dřevo, ve vědrech nosil vodu ze studny a oral pole. Když se rodina přestěhovala do městečka Kučva ve Sverdlovské oblasti, objevil vzpírání a zvedal cokoliv těžkého bylo po ruce. Cvičil v létě i v zimě, ve 40 stupňovém mrazu, a každé ráno se poléval studenou vodou.

V roce 1918 měl 26 let. Zapsal se do oddílu Rudé armády, bojující s vojsky generála Kolčaka, a prošel s ní cestu od Glazova až po Irkutsk. A v krátkých pauzách mezi boji předváděl rudoarmějcům silácké kousky. V letech 1920 až 1930 silák-umělec Státního cirkusu SSSR navštěvoval města i vesnice podél Uralu, v Kazachstánu, na Donbase nebo u Kaspického moře. Odhaduje se, že uskutečnil na 4 a půl tisíce exhibic!

Sulgin rambo

Svoje představení obvykle zahajoval lehkou rozcvičkou – přes ramena rozlámal na menší kousky silnou kládu. Potom na tlustých železných prutech vázal divákům na památku uzly. Další číslo: Šulgin žádá, aby na pódium přišlo 30 nejsilnějších mužů z publika. Na ramena siláka pokládají masivní kolejnici, kterou mají ohnout. Takové číslo dokázal jen volžský bohatýr Ivan Zajkin. Na oba konce kolejnice se rukama chytá po 15 mužích a po chvilce námahy je ohnutá do tvaru mírného U.

Vystoupení pokračuje příjezdem dvou lehkých nákladních aut, otočených zadky k sobě. Železné ruce Šulgina uchopily háky a udržely auta s protáčejícími se koly na místě! Ve finále přinesli na pódium klec, sestavenou z 35 mm železných prutů. Silák vešel dovnitř a v pantomimě, napodobující útěk revolucionáře z vězení, pruty roztáhl, vystoupil ven a zamával divákům rudou vlajkou.

Do paměti lidí se nesmazatelně vepsalo vystoupení v Novosibirském cirku v roce 1920. Po obvyklých číslech s rozbíjením balvanu na hrudi a kováním podkovy na kovadlině, ležící na silákových prsou, položili na bohatýrův hrudník dva šikmé nájezdy, po nichž postupně přešly dvě roty vojáků, přejely dvě čety kavalerie na koních a byly převezeny tři ohromné kanóny s lafetami. V roce 1927 se Šulgin usadil ve městě Kotlas, ležícím asi 800 km severovýchodně od Moskvy. Postavil dům a vlastníma rukama zhotovil nábytek.

Spartakus ze severu a Severský lev, Zasloužilý umělec SSSR, který za války věnoval na fond obrany ohromnou sumu 200 tisíc rublů, zemřel 17. února 1958 ve věku 61 let.