Scott Adkins – Neporazitelný

Poté, co si udělal jméno jako nezničitelný bijec Yuri Boyka ve filmové sérii Neporazitelný (Undisputed), zdá se, že dni Scotta Adkinse – coby béčkové akční star – jsou sečteny a jeho hvězda konečně zamíří na velké plátno. Naznačuje to i jeho mysteriózní role v nové produkci studia Marvel Doctor Strange (2016), jež se setkala s velice příznivou odezvou diváků v USA i v zahraničí, včetně našich zemí.

foto Scott Adkins

Během svého dospívání v Anglii byl idolem Scotta Adkinse nezapomenutelný Bruce Lee. Adkins proměnil otcovu garáž v dojo a v opravdovou svatyni legendy bojových umění.

Anglický rodák, propagátor bojových umění a herec, Scott Adkins má na svém kontě přes 50 filmových titulů. Zástupy fanoušků mu získala zejména hlavní role Yuriho Boyky v dosavadních třech dílech akční ságy z vězeňského prostředí Neporazitelný. Následně se dělil o stříbrné plátno s opravdovými legendami akčního žánru Sylvesterem Stallonem a Jean-Claudem Van Dammem v Postradatelných 2. Koncem loňského roku se pak blýskl po boku Benedicta Cumberbatche v kinohitu z produkce Marvel Studios Doctor Strange. I přes všechny tyto role zůstával loni 40letý Adkins v Hollywoodu donedávna pořád na béčkovém seznamu, s čímž se ovšem nemínil jen tak smířit. „Porovnávají mé filmy s Postradatelnými (The Expendables) nebo s marvelovskou produkcí, to však dost dobře nelze. Vždyť jejich výroba zabrala šest měsíců.“ Přitom natáčení Adkinsovy série Neporazitelný trvalo pokaždé pouze kolem pěti týdnů.

„Najděte někoho, kdo by udělal filmy v tak krátkém čase a které by byly lepší než ty mé. Samozřejmě, lidi to takhle nevnímají.“

foto: boyka

„Nedává smysl domnívat se, že neumím hrát.“

Co však rozhodně vnímají a nemohou přehlédnout, je Adkinsova vyrýsovaná svalnatá postava. Přivést k životu Yuriho Boyku a jeho svět si po Adkinsovi během natáčení žádalo 14 hodin intenzivní fyzické přítomnosti šest dnů v týdnu, plus doplňující tréninky k udržení 86 kg vyrýsovaných svalů. To vše kvůli hodnověrnému ztvárnění ruské vězeňské mlátičky, jež proti svým soupeřům nastupuje vskutku grandiózním způsobem ve stylu Bruce Leeho. (Adkins kopíruje mnohé Leeho pohyby.)

K docílení kýženého vzhledu Scott Adkins obvykle využívá tradiční kulturistický split se čtyřmi tréninkovými dny týdně, k tomu dvě lekce určené nácviku bojových umění. Potřebné živiny a energii pak přijímá z vyvážených porcí jídla, připravovaného z kvalitních potravin.

„Nedává smysl domnívat se, že neumím hrát. Věc se má tak, že natáčení akčního bojového filmu hodně ovlivní váš dramatický projev coby herce, poněvadž jste silně rozhozen,“ říká Adkins. „Režisér si pak nemá jak ověřit, že jsem jedním z nejtvrději pracujících herců, který hraní miluje a cítí se nesmírně šťasten, že to může dělat.“

Scott Adkins vyrůstal na předměstí anglického Birminghamu – v městečku Sutton Coldfield, vzdáleném asi 10 km od centra. Uzavřený kluk brzy nachází zálibu v bojových uměních a touží napodobit své idoly a akční hvězdy Bruce Leeho a Jean-Claude Van Dammea. V 18 letech dostává první herecké příležitosti a zapíše se do dramatické školy. Osmiletá praxe bojových umění a černý pás v kickboxu (dělal také judo a taekwondo) mu pomohou k několika vystoupením v televizních show a malým rolím v nízkorozpočtových akčních snímcích. Ačkoli každý herec nějak začínal, Adkins připouští, že tato jeho tehdejší rozhodnutí mohla sehrát jistou roli v nezájmu velkých studií o něj. Pravdou je, že fanouškovská základna se kolem jeho osoby začala výrazněji utvářet teprve po snímku Neporazitelný 2. Když se pak Adkins objevil v Postradatelných 2 jako jeden z Van Dammových zabijáků, jeho příznivci spustili na internetu kampaň za to, aby jejich miláček konečně dostal větší role. „Plně s nimi souhlasím,“ přitakává Adkins.

foto: Scott Adkins

„Nechci nic, než šanci. Pokud selžu, v pořádku, udělám ostudu jen sám sobě.“

Zdá se, že muž, který proměnil garáž svého otce v dojo, konečně získal potřebný rozběh. Ještě před premiérou snímku Doctor Strange se o Adkinsově roli mnoho nevědělo. Představivost fanoušků se tedy mohla naplno projevit v internetových diskusích, v nichž vznikl celý seznam potencionálních postav, jichž by se jejich miláček mohl se vší bravurou zhostit. Mluvilo se o všem možném – od zabijáka a kung-fu specialisty jménem Shen Kuei až po mistra bojových umění s příznačným jménem Iron Fist, obdařeného mystickou silou. K napětí přispěl i sám Adkins, který mlčel jako hrob, čímž své účinkování ve filmu zahalil notnou dávkou tajemna. Dnes již víme, že Adkins si zahrál čaroděje jménem Lucian a šlo mu to opravdu dobře.

foto: Trénink Scotta Adkinse

Scott Adkins jako Yuri Boyka ve filmu Boyka: Undisputed. V souboji s britským kulturistou Martynem Fordem předvádí svůj typický kop z otočky s výskokem.

S dojnou krávou, jakou filmy od Marvel Studios bezesporu jsou (Snímky Avengers, Avengers: Věk Ultrona a Iron Man 3 přinesly do pokladnic kin každý přes miliardu dolarů), lze nyní očekávat, že Adkinsova kariéra dostane konečně potřebný rozběh. On se na to příliš nespoléhá.

„Ve filmu Doctor Strange nejsem hlavní hvězdou. Věřím však, že mi má role zvýší kredit a pomůže mi být součástí velkých filmů,“ říká Adkins. „Chce to ovšem někoho dostatečně vlivného, kdo by řekl: ,OK, dáme ti šanci, chlapče.,“ Dosud jsem takou příležitost neměl. Nechci nic, než šanci. Pokud selžu, v pořádku, udělám ostudu jen sám sobě.“

V současné době natáčí Scott Adkins film Accident Man: příběh nájemného zabijáka, jehož vraždy vypadají jako nehody. Pro letošek má v kalendáři také snímky Savage Dog a Altar Rock. Jako obvykle, dni na placu jsou dlouhé. A zatímco Adkins čeká na svůj velký průlom, ví, že když ten den dojde, bude připraven.

TRÉNINK SCOTTA ADKINSE

Scott Adkins má jednu z nejestetičtějších postav, jaká se kdy objevila na filmovém plátně. Vyformoval ji následujícím programem, který dodržuje celá léta. Jedná se o typický kulturistický split s rozdělením hlavních svalových partií do čtyř dnů, z nichž každý absolvuje jednou týdně. V úterý a čtvrtek se věnuje nácviku bojových umění. Po tréninku ramen pokračuje ještě aerobní aktivitou dle vlastního výběru.

Pondělí: hrudník, tricepsy

Cvik Série Opakování
Tlak na šikmé lavici* 5 8–12
Benčpres s jednoručkami 3 8-12
Rozpažování na stroji 3 8-12
Stahování protisměrných kladek 3 8-12
Benčpres úzkým hmatem 3 8-12
Tricepsové stlačování kladky 3 8-12
Tricepsová extenze s jednoručkou nad hlavou 3 8-12

* Včetně dvou zahřívacích sérií.

STŘEDA: ramena

Cvik Série Opakování
Tlak jednoruček nad hlavu* 5 8-12
Upažování s jednoručkami** 3 12/12/12
Obrácený pec-deck 3 8-12

* Včetně dvou zahřívacích sérií.

** Provádí je jako trojí shazovanou sérii.

 PÁTEK: Záda, bicepsy

Cvik Série Opakování
Shyby 8 8
Přitahování na stroji 3 8-12
Pullover na stroji s rovnými pažemi 3 8-12
Bicepsový zdvih s činkou 3 8-12
Střídavé zdvihy jednoruček 3 8-12
Bicepsový zdvih na spodní kladce s lanem 3 8-12

SOBOTA: nohy

Cvik Série Opakování
Dřep s činkou 5 10–15
Mrtvý tah s trapézovou osou 3 10–15
Výpady s kettlebelly 3 10–15
Výpony na špičky ve stoji 3 20–30
Tlačení saní 5 20 s intenzivní práce/40 s odpočinek

text: ANDREW GUTMAN     foto: SIMON VARSANO, Millenium Films