Setkání s Freddy Ortizem

kvten_ortiz-bb_copy.jpgAustralský kulturista Les Spendlove vzpomíná, jak v roce 1968 potkal legendárního Freddyho (a taky Arnolda).

„V září 1968 jsem odjel na dva měsíce do Londýna, abych navštívil přátele a podíval se na soutěž Mr. Universe NABBA. Před Royal Hotelem jsem narazil na kamaráda, který Freddyho doprovázel, a ten nabídnul, že nás seznámí. Ortiz pokuřoval na chodníku a přítel nás představil: „Freddy, tohle je můj dobrý kámoš z Austrálie!“ Ortiz s hlavou otočenou stranou natáhl ruku k pozdravu, ale ani se na mne nepodíval. Pomyslel jsem si To je ale nevychovaný chlap, jenže mi došlo, že už dnes si musel potřást rukou se stovkami lidí, a nechal jsem to být.

Asi po půlhodině jsem seděl ve vstupní hale, když Ortiz ke mně přišel a požádal o cigaretu. Zabafal, zadýmal a řekl: „Vypadáš jako Španěl, jak se jmenuješ?“ Oznámil jsem mu, že jsme již byli představeni, on se omluvil a dodal, že momentálně myslí na něco úplně jiného. Pak se zeptal, jak dlouho cvičím, a já řekl sedm let. „To je bezva, člověče,“ řekl, „pomohl bys mi při pumpování?“ No teda! Božíčku! Krindapána! Který kulturista by tohle propásl?

Jeden z mých idolů z doby, kdy jsem jako patnáctiletý začínal trénovat, jehož jsem vídal v časopisech, a teď mu mám asistovat při pumpování před Mr. Universe! Nasadil jsem vážný výraz a souhlasil Jistě Freddy, bude mi ctí. Dál už se na nic neptal, takže si mne vybral jen proto, že vypadám jako Španěl a mám cigarety – ha ha ha.

Šel jsem za Freddym do sálu, již plného svalnatých chlapů, on cestou popadl 14 kg jednoručku a pokračoval do menší, prázdné místnosti. Freddy se posadil na židli, otevřel tašku a vyndal ručník, plavky, tričko a láhev whisky. Pak se svlékl, natáhl si plavky a tričko a začal dělat kliky, nejméně stovku. Dál jsem mu pomáhal se cviky s ručníkem: veslování, biceps, triceps, upažování a podobně. Mezi sériemi hojně upíjel z láhve a po 20 minutách vypadal napumpovaný k prasknutí.

Později jsem viděl jiné mohutné borce jako Lee Priest, ale Freddy by se jim víc než vyrovnal.