Síla z minulosti: Axel Öfverstén

Přiznám se i bez natahování na skřipec, že se jménem, natož s příběhem tohoto siláka jsem se nesetkal v žádném magazínu ani specializované publikaci. Narazil jsem na něj náhodou na internetu během pátrání po čemsi úplně jiném (už jsem zapomněl po čem) a jeho profil se neobešel bez trápení s překladem ze švédštiny. Öfverstén je popisován jako průkopník cirkusového siláctví ve Švédsku z přelomu 19. a 20. století, pozdější ředitel klubu Djurglardens Idrottförening (DIF – Sportovní Klub Djurglardens), založeného roku 1891. Na pohled záhadné místo je ve skutečnosti ostrůvek v centru Stockholmu se slavnou skanzenovou ZOO, a název opravdu znamená „Zvířecí farma.“

Narodil se 12. dubna 1866 a začínal s boxem, zápasem a gymnastikou. S kamarády zvědavě nahlížel pod plachtu cirkusu a potom zkoušeli opakovat triky, které viděli v manéži. Jednoho dne se stal zázrak: jejich výcvik viděl ředitel cirku, v němž zrovna onemocnělo pár artistů, a nabídl jim práci. Vystupování se dařilo, přidali do programu nějaká čísla s činkami a v roce 1885 je pochválil sám „Otec švédského sportu“ Victor Balck. Öfverstén debutoval samostatně roku 1887 v cirku Busch na Östermalm ve Stockholmu, kde zvedl 205 kg kámen (podklady neuvádějí jakým způsobem) a stal se nejsilnějším mužem Švédska. O několik let později absolvoval turné po Evropě a po návratu dostal angažmá v divadle na Mosebacke. Tamní ředitel ukázal Öfversténovi snímek siláka, zvedajícího koně s otázkou, jestli by to také svedl. „Je-li to v lidských silách – a jakože je, zvládnu to,“ odpověděl bez dlouhého přemýšlení Axel. Jako nejobtížnější se ukázalo obstarání koně a jeho doprava na pódium, ovšem vystoupení se vydařilo a Öfverstén opravdu koně i s jezdcem stylem „zdvih zády“ zvedl.

V následujících letech Öfverstén pokračoval jako trenér jiného slavného siláka Oscara Wahlunda (viz Kronika listopad 2014), poté se věnoval obchodu a práci v klubu DIF. Zemřel v roce 1950 stár 84 let.