Síla z minulosti: Carl Rappo

rappo_carl.jpgCarl (Karl) Rappo byl prvním silovým žonglérem moderní doby, a existovaly o něm mnohé hrdinské zkazky, například jak v roce 1834 při cestě z Nižného Novgorodu do Simbirsku na jeho osmičlennou skupinu zaútočila banda 30 lupičů. Rappo vytrhl nápravu z vozu a mocnými údery je zahnal na útěk. Narodil se 14. května 1800 v Innsbrucku jako Karl von Rapp, byl tudíž původem Rakušan-Tyrolák.

Od mládí trénoval a v 19 letech už měl ohromnou sílu. Jednou viděl skupinu indických artistů a nadchnut romantickou myšlenkou života v maringotce s nimi dva roky cestoval. Aristokratickou rodinu tím značně urazil, nicméně mladík změnil jméno na Charles Rappo a zahájil bohémský kočovný život.

V roce 1825 se oženil s Josephinou Belle a zplodil tři děti, Francoise, Josephinu a Petera. Postupně zbudoval skupinu Rappo Theatre (jinak Karl Rappo Troupe) a její členové časem vystupovali ve vyhlášených sálech největších měst Evropy, kupř. v dubnu 1837 účinkovali jako „Velká arabská, herkulovská, atletická a akademicko-plastická silová exhibice“ v divadle Norway´s Christiania Theatre v Kodani.

Rappo se nazýval „Indický artista“ a v třídílném programu prezentoval gymnastiku, žonglování a balancování. Na hřbetu nosu vyvažoval vejce, na bradě držel 90 cm vysokou lodní kotvu s dělovou koulí, pohazoval s 18 kg koulemi, žongloval s pětilibrovými míči a chytal je za krk, koulel přes hlavu a házel z ruky do ruky.

Vymyslel trik „Chůze ve vzduchu“ na 9 metrů vysokém větrném mlýně: přestupoval z lopatky na lopatku, otáčející se až 100x dokola. Ve finále balancoval na bradě model válečné lodi a při výstřelu z kanónu zvedl všechny plachty i vlajky. Vyvažoval také živé koně a občas si nechal přejet ruce automobilem. Byl jedním z prvních profesionálních siláků, používajících na jevišti koulové činky.

Rappo byl duchaplný, vtipný a mužný, a o jeho smělosti kolovaly desítky anekdot, ve skutečnosti však přežíval střídavě nahoře a dole, desetkrát zbohatl a pak opět přišel na buben. Po úspěchu v Berlíně našel odvahu i důvod zvětšit ansámbl a odcestovat do Ruska, což byla pro artisty země zaslíbená. Tady, v paláci cara Nikolaje I. (panoval 1825-1855) v St. Petersburgu, dobyl největší slávu, monarcha jej často zval pro své pobavení a vyžadoval obzvláště zajímavá čísla. Aby mu vyhověl, Rappo údajně nadzvedl zadek carova kočáru, zatímco koně táhnuli ze všech sil.

Carl Rappo, silák, akrobat a ekvilibrista, zemřel na tyfus v lednu 1854.

Rubriku KRONIKA připravuje JOSEF ŠVUB