Síla z minulosti: Charles Poire

Poire Charles 02Prvním mužem ve Francii, který dostal nápad předvádět na veřejnosti vzpěračská čísla, byl Jean Broyasse, nar. 1798 v Lyonu.

Závaží, kusy litiny se řetězy a držadly, získal od Němce jménem Stücker. Broyasse zrovna ztratil práci a tak vstoupil do cirkusu, záhy však začal vystupovat sám. Po něm přišli další, například Laroche (jako první používal tzv. živou váhu z lidí), Giordanino, Gérard z Lyonu, Vigneron (Muž s kanónem), Faouët a Joigneret, pak zástupci „nové generace“ jako Apollon (Louis Uni), Robert de Paris, Breton, Victorious, Noël Gaul a čistí vzpěrači Bonnes, Vasseur, Deroubaux, Maspoli, Lancaud.

Do této doby patří i silák Charles Poire, narozený roku 1866 v Paříži. Vlastnil krásně tvarované paže o objemu skoro 46 cm, které nabyl cvičením bicepsových zdvihů s koulemi s uchem a tlaky těžkých činek nad hlavu. Jen málokdo mohl napnout biceps a ukázat jej do čočky aparátu jako Poire, přezdívaný Bibi, ale též le plus beau bras de France čili „nejkrásnější paže Francie.“

Charles Poire se živil jako umělecký model a jeho snímky lze nalézt v mnoha publikacích včetně Physiologie Artistique od dr. Paula Richtera. V roce 1898 Poire předvedl švih (swing) pravou rukou se 77,5 kg jednoručkou a upažil do vodorovné polohy se 35 kg závažím na dlani a 25 kg s držením za kroužek. V roce 1902 v Londýně podlehl na zápasnické žíněnce mladému George Hackenschmidtovi.

Poire Startoval také na profesionálním mistrovství světa 1903 v Paříži, již jako 37letý, a to jeho méně známému curriculu dává hodnotnější kredit. Ve vysilujícím maratónu jedenácti disciplín skončil 7. z deseti. Vybrané výkony: upažení pravou paží se 35 kg na dlani, trh levou paží 70 kg, tlak levou paží 50 kg, švih levou paží 75 kg, soupažný tlak 94,5 kg, soupažný trh 95 kg a nadhoz 90 kg. Osobní rekord v nadhozu však měl 120 kg a v tlaku 100 kg. Okolo roku 1897 provedl tlak levou paží s 54,5 kg jednoručkou, přičemž pravou paží držel ve vodorovném upažení, a měl to být světový rekord.

Ve věku 45 let měl Poire tyto míry: výška 175 cm, váha 91 kg, hrudník 122 cm, biceps 46 cm, předloktí 35,5 cm a pas 87 cm, ve věku 65 let ještě svedl provést krucifix se dvěma 20,5 kg závažími.

Poire často vystupoval na ulicích a zničil si tak zdraví; kvůli neustálému pocení a následnému rychlému ochlazování trpěl v posledních deseti letech revmatismem.

Poire zemřel ve věku 69 let dne 17. srpna 1935 v Bichat Hospital v Paříži.