SÍLA Z MINULOSTI: KABA ullu KOŽOMKUL

Národní hrdina Kyrgyzstánu Kaba ullu Kožomkul, o jehož síle a činech dodnes kolují v zemi legendy, se narodil v roce 1888 (1889) ve vesnici Karakol v Suusamirském údolí Čujské oblasti pohoří Ťan-šan. Měl ještě bratra Mykotaje, rodiče však brzy zemřeli a synové osiřeli. Podle vyprávění byli jejich předkové až do sedmého pokolení bohatýry a siláky. Otec Kaba prý nadzvedl jednou nohou kámen vážící 1274 kg, matka-silačka se zase zúčastňovala závodů er saiš, jakési obdoby rytířských turnajů.

Kožomkul od mala nádeničil a dělal podruha u bajů (statkářů), ale v patnácti už byl vysokým, urostlým junákem, jenž v zápase na opasky a zvedání kamenů neměl sobě rovného. Jednou přišlo pozvání z města Toktogul, kde místní manapa-boháč pořádal grandiózní slavnost se zápasy. Kožomkul všechny soky porazil a obdržel cenu 50 ovcí a dvě kobyly, které hned rozdal místním chudákům.

Život šel dál a ve 20. letech m.s. už neměl v celé zemi soupeře. Významným duelem bylo utkání s kazachstánským batyrem Čolokem Balbanem, jehož složil za 23 minut; poté se oba stali celoživotními přáteli. Mimo to s ním chtěl poměřit síly i kazašský batyr Hadžimukan Munajtpasov, Kožomkul mu však odevzdal prvenství bez boje se slovy, že je navíc mladší (Hadži Mukan byl ročník 1881).

O tělesné síle Kožomkula existuje řada zkazek. Tak kupříkladu ve 30. letech vyjeli Suusamirci na koních ke známým do Čujské doliny, avšak průsmyk Teo-Ašuu zavalil balvan zvící nákladního auta. Kožomkul nařídil, aby souběžně s balvanem vykopali ohromnou jámu. Když byla hotová, sedl si na zem, zapřel se zády o skálu a nohama začal strkat balvan do jámy. Jakmile kámen zapadl do díry, cesta se otevřela, lidé jásali a silákovi stekla námahou z nosu krev.

Kožomkul byl příznivcem Sovětské republiky a 20 let dělal předsedu kolchozu. V roce 1937 byl nařčen z podvodu a odseděl rok ve vězení. Když nastala válka, staral se o místní chudinu; jako výtečný lovec střílel divoké ptáky, jeho žena Akmadai z nich vařila polévku a krmila hladové děti. Dva synové Kožomkula, statní chlapci ve věku 5-6 let, házející si hravě na ramena telata, bohužel zemřeli na záhadnou chorobu.

Mocnou postavu siláka nešlo přehlédnout: měřil 195 cm (podle legendy až 230 cm) a vážil 165 kg (prý dokonce 205 kg). Nosil obuv číslo 52, dlaň měl dlouhou 26 cm a palec široký 4 cm. Stalo se, že pologramotný předseda, jenž sice uměl slabikovat a psát, nesvedl sestavit úřední dokument. A když ztratil pečeť kolchozu, otisknul na papír svůj obří palec. Na okresním výboru pochopili, že je to jeho (Kožomkulův) palec a vše bylo v pořádku.

O příčině smrti bohatýra existují pochybnosti. Lidé v údolí nicméně věří, že mu jednou spadl do talíře jakýsi jedovatý hmyz, silákovi začalo být zle od žaludku a nepomohlo ani umění lékařů v nemocnici ve Frunze. Batyj Kaba ullu Kožomkul skonal 4. ledna 1955 ve věku 66 nebo 67 roků. Zájemci mohou v jeho rodné dědině spatřit ohromné kameny, které pro zábavu zvedal na ramena. Nedaleko vsi leží 700 kg balvan, jenž zvedl a odnesl na hrob místního činovníka jménem Tyjta ullu Čargynbek, svědka mnoha Kožomkulových činů. Vypráví se rovněž, že svého koně nesl na ramenech na vzdálenost 100 metrů. Na hrob své matky přinesl od řeky, vzdálené několik kilometrů, 160 kg valoun. V Paláci sportu ve městě Biškek stojí ohromná socha siláka, nesoucího na ramenech koně, a v roce 2013 vydali v zemi pamětní známku v hodnotě 100 kyrgyzských somů.

 

 

SÍLA Z MINULOSTI: LUDWIG GRAMMER