Síla z minulosti: Louis Vigneron

Síla z minulosti: Louis Vigneron

Každý úspěšný silák musí předvést své schopnosti nějakým unikátním způsobem, a Louis Vigneron to moc dobře věděl. Byl pionýrem podnikání s provozem posiloven, mistrem zápasnické žíněnky a dobrým vzpěračem. Proslavil se tím, že držel na ramenou kanón, z něhož bylo vystřeleno slepým nábojem, a tak jej nazývali „Cannon Man.“ Narodil se 11. dubna 1827 v Paříži, měřil 180 cm a vážil 98 kg.

Roku 1856 otevřel tělocvičnu pro boxery a vzpěrače, ale jako silák debutoval o dva roky později v pařížském Hippodromu, který stával vedle Vítězného oblouku. Kromě obvyklých cviků jako zvednutí tří 20 kg bloků s držadly jednou paží nad hlavu, nebo předpažení s 25 kg závažím na dlani, uměl ještě unést v jedné ruce 125 kg pytel mouky. Hlavním číslem programu však bylo zvednutí 305 kg kanónu na rameno (s pomocí 4 mužů) a procházka okolo pódia.

Jakmile měl váhu na rameni, cítil se prý „velmi pohodlně.“ Bohužel trik, který Vigneronovi zajišťoval živobytí, jej nakonec stál život. V srpnu 1871 Vigneron odjel na turné do Boulogne. Ve finále vystoupení, když pomocníci zvedli kanón na silákovo rameno a on řekl „Charlesi, vystřel!“ nic se nestalo. Vigneron otočil hlavu a v tu chvíli z hlavně vyšlehla mohutná exploze.

Když se kouř rozplynul, silák pustil kanón na podlahu a s rozbitou hlavou upadl vedle něho, kde vzápětí zemřel. Trik s kanónem byl jedním z nejuznávanějších čísel, vyžadujících k držení tří set kilogramů neobvyklou sílu a ještě větší odolnost proti zpětnému pohybu poté, když kanón vystřelil. Není divu, že Vigneronovu sílu v branži obdivovali ještě dlouho po jeho smrti.