Síla z wrestlingu: Wladyslaw Franciszek „Walter“ Talun

|KRONIKU M&F Online připravuje JOSEF ŠVUB

Na obrázek Taluna (ten v sandálech) si pamatuji z polského magazínu Sport dla Wszystkich, který jsem jednu dobu (cca 1970) kupoval, tehdy mne ale zápas nepřitahoval. Mám asi čtyři zdroje, které budu kombinovat a konfrontovat, protože údaje jsou dost odlišné. Předně výška a váha. Poláci mají svoje míry, 219 cm a 130 kg, v rozmanitých textech o zápase se čísla pohybují od 203 cm do 205 cm a váha mezi 135-137 kg. Seriózní historik D. P. Willoughby trvá na 6 stopách a 5 palcích (196 cm) a 127 kg: Talun prý byl tak vysoký a měl tak silné kosti, že na sobě nenosil žádný tuk. Důkazem o mimořádné kostře je obvod zápěstí 23 cm a délka dlaně 25 cm. Otvorem v jeho prstenu šlo prostrčit 25 centovou minci. Data – dva polské prameny uvádějí narození 1911, podle Willoughbyho to bylo 1913, v německé databázi genickbruch.com stojí narozen 15. října 1909, zemřel na cukrovku 15. září 1980 v North Tonawanda, okres Niagara County, Buffalo, USA. Tělo bylo předáno Univerzitě v Buffalu.

Talun03

Zapomenutý polský hrdina pocházel z vesničky Poszyl, ležící v prostoru bývalého Bělověžského pralesa na hranicích mezi Polskem a Běloruskem (jiný zdroj uvádí litevský Vilnius). Měl nezvykle silné rodiče, třeba matka chodila denně na tržiště vzdálené 8 kilometrů s 50 kg pytlem na zádech. Od mládí se odlišoval vzrůstem i silou a vyprávění o jeho činech připomíná – nebo spíše je – zlidovělou legendou. V osmnácti nastoupil k místnímu kováři, kde nedbalostí zkazil několik podkov, byl mistrem pokárán a na oplátku hodil do rybníka třímetrákovou kovadlinu. Pracoval s otcem na poli a spatřil osm chlapů, nesoucích na ramenech kmen ohromné borovice. Talun vstoupil mezi ně a jelikož je převyšoval o dvě hlavy, dál nesl celou váhu sám. V roce 1932 jej odvedli do armády a u sapérů (ženistů) prý pro zábavu přenášel na zádech čluny i celé pontony. Zpátky na vsi ve funkci lesníka měl chytit do sítě dva pytláky a odnést je k majiteli panství. Snadno vytahoval z bahna plně naložené vozy, v tradičním měření sil „na prsty“ (přetahovaná se zaháknutými prsty) prý vyrval jednomu soupeři prst z ruky, jindy unesl na zádech dospělou krávu.

Talun06

Osudovou změnu vneslo do Talunova života setkání s mistrem žíněnky Zbyszko Cyganiewiczem ve Wilně, který ihned rozpoznal talent a uzavřel s ním tříletou manažerskou smlouvu. Jakmile pokořili Evropu, odjeli roku 1938 do Buffala a usadili se u jezera Erie poblíž Niagary. Počáteční úspěchy v ringu zastavila 2. světová válka, záznamy však říkají, že Iron Talun (také Great Goliath, IronMan Talun, Polish Angel, Walter Talun atd.) uskutečnil v letech 1938 až 1949 celkem 247 zápasů bez jediné prohry; německá databáze jde až do roku 1960 a uvádí až 343 bojů a 183 vítězství. V roce 1944 se oženil s Edith Wojtowicz (1920-2000), měli děti Dionyze a Liliane.

Talun04 s manželkouTalun s manželkou.

Velký Polák se také ukázal ve filmu s názvem David and Basheba (1951), kde ztělesnil postavu obra Goliáše; to již měl endoprotézu kyčle. Jako báchorka vyznívá svědectví z doslechu o jeho smrti. V zápase podplaceném mafií měl prohrát, nicméně silák na úmluvu zapomněl a protivníka vyhodil z ringu. Tohle mafie neodpouští a najatý vrah jej měl při vycházení z hostince na ulici zastřelit…

Talun05 s Cyganiewiczem

Talun