Síla ženských svalů (3)

sandwina-cirkus.jpgSláva a činy některých silaček přetrvaly staletí. Mezi pět nejsilnějších patřily

1. Sandwina (Katie Brumbach), Německo 2. Athleta (Van Huffelen), Belgie 3. Vulcana (Kate Williams), Anglie 4. Luisita Leers (Louise Krokel), Německo 5. Athelda (Frances Rheinlander), Anglie

O Sandwině jsem nachystal delší referát, mám taky pěkné snímky, což v době PI (jak říkám rokům Před Internetem) vůbec nebylo snadné. Pod pseudonymem SANDWINA (Katie Brumbach) objevítete na webu řadu textů encyklopedického charakteru, spoustu nepřesně sepsaných článků rádoby senzačního charakteru a podobně. Očividně byla jednou z nejsilnějších a díky dlouhému působení před publikem také nejlépe známou silačkou historie. Její postavu i sílu bez stínu pochyb ovlivnila genetika.

sandwinasestra003.jpgSandwina se narodila se v cirkusové maringotce ve Vídni dne 6. května 1884. Otec Philippe Brumbach, údajně dva metry vysoký (spíš však jen 185 cm) a 120 kg obr se 140cm hrudníkem, byl v té době jedním z nejsilnějších mužů Rakouska a Německa, schopný zvednout prostředním prstem nad zem 291 kg a trhnout jednou paží 80 kg. Matka Johanna Nock Brumbach rovněž pocházela ze starobylého rodu bavorských cirkusáků. Byla vysoká a svalnatá, kolem bicepsu měla 40 cm a když zrovna nerodila děti, vystupovala coby silačka. Katie přišla na svět jako druhá ze 16 (!) dětí, z nichž čtyři byli chlapci. Tři sestry, Barbara, Marie a Eugennia, se staly profesionálními silačkami, další sestra-akrobatka působila pod pseudonymem Wilma Morelly.

Jak uvádí D. P. Willoughby, Katie se už ve dvanácti zapojila do rodinného čísla, obsahujícího vzpírání a žonglování. Ve čtrnácti vážila 76 kg a uměla nadhodit 50 kg jednou paží a 70 kg soupažně. Jako 19letá měla vlastní program v Keith´s Vaudeville Circuit a pseudonym „Sandwina“ naznačující, že dokáže něco podobného jako Eugen Sandow.

V některých biografických materiálech se objevuje tvrzení, že Sandwina porazila Sandowa ve vzpírání nadhozením 136 kg činky. Za prvé, ani ona, ani on takovou váhu PROKAZATELNĚ NIKDY nad hlavu nezvedli, a za další, když měla Sandwina nejlepší formu (cca 1908), Sandow už byl nejméně 10 let za zenitem (narodil se 1867); navíc porážkou ženy by nezískal nic, zato případná prohra mohla vážně poškodit jeho renomé.

Doba, kdy se Katie skutečně zapojila do vystupování, je nejasná. Akrobacii a stojky na otcových rukou prý dělala už od dvou let, jako dítě cvičila s lehkými jednoručkami a kolem patnácti už vyspěla ve velkou a silnou ženu. Sama Katie v novinovém článku z roku 1911 tvrdí: „Nikdy jsem sílu netrénovala. Matka s patnácti dětmi neměla vůbec kdy na to, aby tomu věnovala pozornost. Prostě jsem se silná a velká narodila.“

 

sandwina001.jpg

sandwina-rodie.jpg