Síla ženských svalů: Miss Apollina

Miss ApollinaElise Gillaine Herbigneaux – alias Miss Apollina – se narodila 30. března 1875 v malé vísce Tongrinne ve Valonsku v Belgii. Podruhé ženatý sládek byl otcem osmi dětí, z nichž zrovna malá Apollina řádila jako rošťák – vyváděla, lezla po stromech a prala se s kluky.

Už ve třinácti vykládala s chlapy vagóny, v patnácti se rozhodla stát silačkou. Po odjezdu do Paříže musela spolknout hořkou pilulku zklamání, neboť nemohla prorazit, začala tedy zápasit a navštěvovat Arrase Gymnasium, kde potkala slavné belgické borce Constanta le Bouchera a Alaina de la Calmetteho.

Nakonec odcestovala do Hamburku a vrátila se jako vítězka tamního turnaje, triumfovala rovněž na mezinárodních zápasech v Lutychu, Bruselu, Gentu a Mons složením 40 soupeřek na lopatky.

Následně ji přilákala Anglie. Jezdila po velkých městech a zápasila s amatéry stejné váhové třídy 150 liber. V roce 1905 se provdala a s manželem adoptovali nalezené dítě.

Apollina vážila robustních 85 kg na výšku 165 cm, ramena měla 53 cm široká, napnutý biceps 39 cm, stehno 66 cm a lýtko 41 cm. Dokázala předpažit s 20 kg závažím na dlani, totéž závaží vyhodila do vzduchu a chytila malíčkem, jednou paží zvedla trhem 48 kg, osmkrát vytlačila ve stoji 50 kg, bez výpadu nadhodila 80 kg a s 250 kg zátěží na ramenech tančila kolem scény.

 

Silacky-Apollina02 kopie kopie