Síla ženských svalů: Vulcana

vulcana1900.jpgKatie Williams, někdy zvaná Kate Roberts a známější pod profesním pseudonymem Vulcana, se narodila v Abergavenny ve Walesu roku 1875 (D. Webster uvádí 1883); otec byl oblíbeným místním kazatelem. Pracovala jako pomocnice v koželužně a v patnácti se zamilovala do Williama Robertse (nar. 1864), vlastníka tělocvičny pro ženy. Přestože byl ženatý a měl rodinu, odešli spolu z města a už se nikdy neodloučili.

Na scénu prvně vystoupila Vulcana jako náhradnice za jiné číslo, pak se s Robertsem dali do kupy a roku 1892 v Londýně vytvořili duo Atlas and Vulcana (Group Society of Athletes). Atlas byl střízlík a vážil jen 56,5 kg, přesto svou sílu zveličoval nejméně o 30% a tvrdil, že místo reálných 80 kg vytlačí jednou paží 105 kg.

vulcana03.jpgVulcana dosáhla vrcholu popularity ve Francii, kde svojí silou šokovala členy l´Halterophile Club de France a zejména prof. Desbonneta, jenž umístil její snímek na titulku magazínu La Santé par les Sports. Tělesně byla stejně krásná jako silná: vysoká 173 cm, vážila 73 kg, biceps 38 cm, hrudník 107,5 cm, pas 68,5 cm, stehno 63,5 cm.

Soudí se, že nejlepší formu měla v roce 1910. Dokázala zvednout šroubovým tlakem pravou paží 56,5 kg (někdy se jako možné uvádí i 66 kg) a vytlačit nad hlavu dvě 25 kg jednoručky. Z působivých, leč nedostatečně doložených výkonů uvedu zastavení splašeného koně v Bristolu, nadzvednutí uvízlého vozu v Londýně nebo záchranu dvou topících se dětí z řeky Usk.

vulcana01.jpgI když se Vulcana specializovala na zvedání mužů (ke šroubovému tlaku místo činky používala asistenta vážícího prý 77 kg, což je vysoce nepravděpodobné) a její čísla nebyla nijak nová, měla jako první v programu unikátní trik „Klín Herkulesa,“ který svedlo jenom pár siláků. V tomto čísle držela na klíně – v podporu na chodidlech a rukou za tělem – desku se dvěma koňmi a ošetřovatelem.

 

vulcanaatlas.jpgA závěrem pikantní fakt: Vulcana se s Atlasem vzali a přivedli na svět šest dětí, čtyři syny a dvě dcery. Normální, říkáte? Kdepak. Aby uchránili svoje číslo, vystupovali během celé třicetileté kariéry jako sourozenci a jejich tajemství se nikdy neprozradilo (kdepak asi lelkoval tehdejší bulvár?). Vulcana s Atlasem odešli do ústraní roku 1921 a skonali oba rok po skončení 2. světové války.

vulcanaflexing.jpg