SILÁCKÉ DISCIPLÍNY: DEFORMOVÁNÍ PŘEDMĚTŮ (2)

Charles Vansittart

Charles Vansittart byl anglický vaudevillový silák, proslulý doslova ocelovým stiskem prstů a rukou. Podle svědků svaly na jeho pažích vystupovaly jako velké hrboly oživlé oceli, zápěstí připomínalo svazek kabelů. Když lámal železo, jeho ruce byly jakoby nabité super-energií, ničící předměty drtivou silou obřích zvířecích čelistí. Vansittart jednou v Londýně (cca 1910) soutěžil s polským lamačem mincí Cyclopsem (F. Bieńkowski). Oba trhali cínové talíře jako papír, mezi ukazováčkem a palcem mačkali solničky. A pak Vansittart vytáhl z kapsy tenisový míček a roztrhl jej na kousky… Byl to nový, ručně šitý míček, silák zabořil prsty do švu a míček rozerval. Jindy jej zmáčkl tak tvrdě, až míček praskl! Jeden pramen uvádí, že Cyclop míček také jednoduše rozmáčkl… Na počátku 20. století se míčky vyráběly z gumy, nebo gumy potažené pevnou látkou. Tenisové míčky dokázali roztrhnout i Gustav Grimm, Mike Dayton a Stanley Pleskun.

Výkonem podobně neuvěřitelného charakteru je drcení jablek a syrových brambor v ruce. Tak silné ruce opět měli Mike Dayton, John Brookfield, švédský zápasník Roy Retzer a Američan Tommy Heslep (nar. 1974; 177 cm, 80 kg). Myslíte, že kokosový ořech je ještě pevnější? Ranou pěsti jej rozbil londýnský středověký silák Thomas Topham a opět Mike Dayton. Muhamed Kahrimanovič z Německa rozbil pěstí za 1 minutu 118 kokosových ořechů (2011). Herec a karatista James Lippold z USA rozbil loktem za 1 minutu 24 ořechů (2013).

Určitě jste někdy hráli košíkovou a víte, jak pevný je hrací míč. Vyrábí se z pryže a má průměr 75 cm. Mike Dayton jej uchopil rukama před hrudníkem a stiskl tak silně, až praskl.

Stáčení hřebíku v prstech do vrtulky, srdíčka nebo vývrtky uměli ruský zápasník Vasilij Jarkov, silák Ivan Kruc, Ivan Kroton Fircak a Raymund Niwiński z Polska. Zápasník Ivan Poddubnyj vzal tři hřebíky a spletl je v rukou do cůpku. Pásové železo dlouhé 180 cm, široké 2,5 cm a tlusté 1 cm stočil do vrtule ruský ohýbač Alexander Zass.

Dayton trhá telefonní seznam

Na závěr nevšední ukázky ničivé síly s různými předměty. Uvedený Mike Dayton trhal registrační značky automobilů (to dělal také Bill Pearl), v rukou lámal vrtáky, kleště a matkové klíče, lámal kliky a dokázal je vytrhnout z jakýchkoliv dveří. Zlámal na polovinu brokovnici, lámal hlavně u pistolí a policejní pendreky. V několika posilovnách viditelně ohnul přes koleno osu činky. Američan Dennis Rogers (168 cm, 72 kg) se specializuje na nářadí a náčiní z tvrzeného kovu. Jako rozcvičení například sroloval pánvičku na smažení a vsunul ji do plastové láhve. Držadlo vidličky smotal do ruličky. Do tvaru -S- ohnul osmipalcový francouzský klíč a ještě šroubovák. Ohnul páčidlo na hřebíky. Ohnul násadu hasáku na trubky. Ohnul nástavec korunkového klíče.

SILÁCKÉ DISCIPLÍNY: DEFORMOVÁNÍ PŘEDMĚTŮ