SILÁCKÉ DISCIPLÍNY: DEFORMOVÁNÍ PŘEDMĚTŮ

Trhání řetízku napnutím bicepsu v podání Sebastiana Millera

Na rozdíl od  pouhého ohnutí nebo zlomení kusu tyčoviny či hřebíku existuje další kategorie siláckých výkonů, při níž se běžné nebo méně obvyklé předměty kroutí, lámou, přerážejí a jinak ničí, potažmo deformují. Při tom samostatnými kapitolami je trhání karet a telefonních seznamů.

Začněme třeba rozbíjením kamenů, ale ne kladivem, nýbrž rukou. Jedním z prvních a snad nejznámějších Rozbíječů kamenů byl Sebastian Miller, narozený roku 1862 v alsaském Colmaru (175 cm, 130 kg). Miller položil větší kámen na stolek, kousek nad ním držel menší, oblý valounek, potažmo dlažební kostku. Do ní pravou obandážovanou pěstí udeřil a spodní kámen se rozpadl na kusy.

Sebastian Miller rozbíjí kámen.

Trhal údajně rovněž napnutím bicepsu řetízek (viz foto, lépe ukazující jeho robustní postavu). Třemi po sobě jdoucími údery pěsti prý rozbil žulový blok 150 cm dlouhý, 120 cm široký a 15 cm tlustý. Kameny také rozbíjeli polský silák Emil Bregulla (Mocný Ursus) a Aloysius Marx, partner Johna-Grüna Marxe. Švéd Anders Andersson (1872 – 1919, 180 cm, 100 kg) lámal třemi údery pěsti žulovou desku o tloušťce 7,5 cm. Špičkový japonský expert na karate Mats Oyama (Macusatu Ójama, 173 cm, 80 kg) přelomil úderem malíkové hrany ruky cihlu (cca 1955).

Macusatu Ójama rozbíjí cihly hranou dlaně

Pokračujeme lámáním dřeva. Telefonní sloup si nechávali lámat přes ramena váhou až 10–15 lidí Ivan Poddubnyj (cca 1905) a Ivan Zajkin (cca 1910), dnes to dělá Ukrajinec Dmitri Chaladži. Výkon nepochybně závisí na druhu dřeva, průměru a stáří kmene. Mats Oyama přerazil hranou ruky šest palcových prken širokých 25 cm a dlouhých 30 cm. Karatista Michael Feld jich přerazil osm. Bodybuilder a silák Mike Dayton přerazil sekem ruky dvě baseballové pálky naráz (cca 1975). Německý silák Gustav Grimm (1886 – 1958; Guss, The Man with Iron Hands) předváděl na vystoupeních přerážení tlustých prken a sekání násady smetáku hranou ruky na kousky (cca 1945).

Mike Dayton trhá želízka, co vyžaduje enormní tahovou sílu.

Pro nás smrtelníky, kteří skutečná želízka ani neviděli, natož jimi někdy byli omezeni na osobní svobodě (a buďme tomu věru rádi, očividně není o co stát!), je obtížné něco takového pochopit, nicméně americký kulturista a silák jich přetrhl před diváky desítky, a vybíral si nejodolnější typy v ceně 37 dolarů za pár, značek Peerless nebo Groletti, testované na tah přes 600 kg. Mike Dayton (nar. 1948; 180 cm, 90 kg) byl trénovaný sportovec a měl ohromnou tělesnou sílu, vždy ale zdůrazňoval nezbytnost mentálního nasazení a soustředění, které získal cvičením Kung-fu a karate; nakonec držel titul „Master of Chi,“ náležející pouze třem dalším lidem na světě. „Chcete-li přetrhnout želízka, musíte v přesné chvíli nasadit 100% mentálních i fyzických sil,“ řekl, „a napnout každé svalové vlákno v těle. Stojí za tím roky posilování zad a trapézů, roky duševního cvičení v odolnosti proti bolesti, protože kov se zařezává do kůže na zápěstích. Zlomení těchto želízek vyžaduje tah mezi 650 -770 kg, a navíc musíte přesně vědět jak.“ Mike Dayton se naučil lámat (to je přesný termín) želízka od vězeňského dozorce Dona Bucka – otočil spojovací článek tak, aby zapadl do výřezu, a pak jím kroutil, což celé mohlo trvat několik minut.

(dokončení příště)