SILÁCKÉ DISCIPLÍNY: DRŽENÍ A NESENÍ KOTVY

KotvaUž název samotný napovídá, že se jedná o výkon, vyžadující od provádějícího enormní sílu, energii a statickou odolnost svalů, kloubů a šlach. Pokud se silák s obřím nákladem na ramenech rozhodl chodit, měnil se statický režim na dynamický, několikanásobně náročnější. Jinou možností bylo stoupat se zátěží do schodů, nebo lézt po žebříku.

Ruská říše, XIX. století. V uralské vesnici Taronino žil silák Nikita Jalunin, který se nikdy nechvástal svou silou. Když ale bylo třeba, přenesl na rameni kotvu vážící 295 kg. V závodě svázal dokupy 40 železných tyčí a nesl váhu 100 kg na jednom rameni. V Šajtanské rafinerii pracoval dělník Jakob Ponomarev. Při nakládání nosil na rameni 280 kg, rozlamoval podkovy, sám místo koně vytáhl zapadlý vůz a ruce měl tak velké, že je nezakryl ani celý kapesník. V roce 1880 sloužil v St. Petersburgu nějaký Jakov Kruglov, který přenášel náklady o váze skoro čtyři metráky.

kotvaVe vsi Graznucha v Altajské oblasti žil legendární silák, více jak dvoumetrové chlapisko vážící 145 kg, Vasilij Balaburda. Na lodi rukama přenesl ze zádi na příď 290 kg kotvu. Ovládal kormidelní trám dlouhý 20 metrů. Při nakládání šrotu udělal práci za pět lidí. Nosil na ramenech 655 kg a v rukách 295 kg. Jednou chtěl v kovárně zhotovit nůž, ale kovář se vymlouval, že nemá čas. Balaburda ve vzteku přivalil ke dveřím ohromný, osmimetrákový kámen – a najednou čas byl! Když 15 mužů táhlo na válcích těžký člun, odstrčil je a táhl sám. Zemřel prý tehdy, když přecenil svoje síly. Bylo to tak: Na břehu řeky ležela čtyřrohá kotva zapadlá v písku, vážící 820 kg. Balaburda ji zkoušel vytáhnout, zabral vší silou a zapadl do písku. Donesli tedy prkna a siláka podložili, ten znovu napnul svaly, avšak způsobil si vnitřní zranění (průtrž) a zanedlouho skonal.

Kolem roku 1850 žil na Volze burlacký bohatýr Nikita Lomov (Lomovskij), obr vysoký 15 věršků (210 cm) a těžký 15 pudů (247,5 cm), ačkoliv byl jen statný, nikoliv tlustý. Měl rád zábavu a tak pro potěšení lidí zvedal koně, v rozpažených rukách držel půlmetrákové pytle s moukou, coby lidský remorkér vystrkal z mělčiny na hloubku naloženou nákladní loď a nosil na zádech 170 kg koše s pískem. Také s ostatními závodil v běhu o litr  vodky. Přestože Nikita vzal pod každou paži 150kg kouli a soupeři běželi prázdní, vždycky vyhrál. V jednom pobřežním městě Nikita viděl skupinku mužiků, kteří se nad něčím dohadovali: Najal je prý kupec, aby za tři ruble vytáhli z bahna čtyřmetrákovou kotvu. Nikita jim chtěl pomoci a kotvu vytáhl sám. Přiběhl kupec, dostal na Nikitu vztek a hodil mužikům jen jeden rubl. Ti naříkali, ale Nikita dostal nápad: Vzal kotvu na ramena, donesl ji až ke kupcovu domu a tam pověsil na vrata. Mužikům řekl: „Teď vám za sundání zaplatí, kolik budete chtít!“

Nikander Vachturov

Nikander Vachturov

Ruský zápasník a silák Nikander Vachturov (1882 – 1918; TV 140 kg) odnesl v mládí na rameni kotvu vážící 320 kg. Ivana Gušina ze Sibiře přirovnávali k legendárnímu bohatýrovi Ivanovi Muromci. Vzal totiž do náruče 320 kg kotvu a odnesl ji 25 kroků daleko (1910).

Zápasník Ivan Zajkin (TV 122 kg) zvedal v cirku „Nikitin“ na ramena obří kotvu vážící 300 kg, podle některých autorů až 25 pudů čili 410 kg (cca 1910). Jak tvrdí ve své knize „The Strongest man in History“ Ben Weider, nejsilnější muž světa a Kanadský Samson Louis Cyr si jednou sám naložil na ramena kotvu vážící přes 360 kg (cca 1900).

Ivan Zajkin - nošení kotvy

Ivan Zajkin

Námořník z křižníku typu „Bajan“ Boris Kondrackij nadzvedl oběma rukama kotvu vážící 494 kg a držel ji 30 sekund ve vzduchu (roku 1913). Jistý William Carr z Blythu v Anglii (193 cm, 152 kg) nesl v roce 1798 na ramenou kotvu vážící 508,5 kg na vzdálenost půl míle čili 750 metrů. Pokud je to pravda, jde o nejlepší výkon v nesení zátěže vůbec. Polský silák Józef Kojro (1870–1940) pocházel z litevského rodu Markunů, proslulého ohromnou silou svých příslušníků. Byl vysoký 166 cm a k stáru vážil až 110 kg. Říkalo se, že unesl na ramenou kotvu o váze 576 kg.

Cripus Maltese (173 cm, 105 kg) byl Sicilan s velkou přirozenou silou a pracoval jako dělník v Booklynském přístavu. Pro obveselení přátel dokázal převrátit a držet na ramenou kotvu o váze 726 kg (cca 1913). Tvrdí se, že Angus MacAskill (1838–1883), známý jako „Cape-bretonský gigant“, muž vysoký 236 cm a vážící 190 kg, provedl zázračný výkon s kotvou. Měla vážit od 545 kg do 1225 kg, Angus ji zvedl na rameno a prošel s ní několik metrů. Při odkládání kotvy mu jeden bodec ošklivě zranil rameno a silák po čase zemřel.