SILÁCKÉ DISCIPLÍNY: SMOTÁVÁNÍ – TVAROVÁNÍ ŽELEZA  (SCROLLING)

Podle definice je scrollingem takový způsob ohýbání železa, při němž vznikne více než jeden ohyb a výsledkem je nějaký umělecký tvar. Není to jen tak nějaké ohnutí hřebu – a teď mne prosím nechytejte za slovo, neboť i ohýbání hřebů různých průměrů a hlavně délek, natož ocelového nářadí jako matkových klíčů, hasáků a francouzáků je kumšt nad kumšty. Lidé obdaření dostatečnou silou, aby mohli tyto kousky předvádět, shodně říkají jedno: musíte využít všechny hlavní svalové skupiny, přičemž nejvíce namáhány jsou ruce, zápěstí, paže, ramena a spodní záda.

V minulosti dělali podobné výtvory kupříkladu Mighty Apollon (J. C. Tolson), Alexander Zass, Mighty Atom (Joe Greenstein), málo známý Stanley Radwan, Great Orlando z Florencie, Stefan Siatkowski, John Massis z Belgie nebo Slim the Hammerman, v současnosti to umějí John Brookfield, Budd Jeffries, Dennis Rogers nebo Chris Schoeck. Moderní či “současné” výkony bývají většinou nahrány na video a dají se vyhledat na YouTube. Dokonalé smotávání z dlouhé pásovice ale trvá dlouho, takže se na exhibice příliš nehodí – je to nuda o délce až 10 minut.

Pásovici tlustou 1,2 cm, širokou 3,4 cm a dlouhou 280 cm si omotal kolem předloktí polský voják Józef Kucharczyk (1924). Další polský voják, kanonýr a cirkusový artista Waclaw Badurski, ovinul pásovici  1,0 x 4,5 x 250 cm sedmkrát kolem svého předloktí. Někteří siláci si omotávali pásy železa nebo tyče kolem krku, pasu nebo stehna (Ricardo Nelson ze Švédska). Silák Zarra si dvakrát ovinul kolem pasu tyč o průměru 1,2 cm (1904).

Zřejmě nejpopulárnějším scrollerem historie byl židovský silák Siegmund Breitbart, působící před rokem 1925 v Americe. Navinul si třeba kolem předloktí 150 cm dlouhou pásovici a dodnes se mezi siláky traduje jeho „trojlístek“ z půlpalcového, 2 cm širokého a 2,4 metru dlouhého pásu. Breitbart si tvar nejprve nakreslil křídou na tabuli, pak během pěti minut dílo vykonal a přiložením k desce předvedl, že se oba tvary přesně kryjí!

Na obrázcích vidíte několik příkladů uměleckého smotávání. John Brookfield smotal 30- stopou tyč (9,15 metru) průřezu 9/16 palce (průměr 1,42 cm) do balíčku 30 x 30 cm (!!!). Celý výkon byl natáčen a vydal na 15 minut doslova nadlidského vypětí sil. New yorkský specialista Chris Schoeck (173 cm, 70 kg) smotal do spirály pás železa dlouhý 150 cm, široký 3,8 cm a 0,8 cm tlustý (v roce 2014). Němec Frank Delventhal zase smotává sroubovice a spirály z dvoumetrové tyče čtvercového profilu 1,2 x 1,2 cm a někdy je ohýbá napříč průřezem (v roce 2010). Po Frantovi Kocourkovi blahé paměti dnes namotává „kolibříky“ jeho pokračovatel Franta Šebela.