SKOŘICE

OKOŘEŇTE SI ŽIVOT

Se skořicí se nemusíte setkávat pouze v cukrovinkách. Toto hořkosladké koření lze využít i ke zvýšení vitality, zlepšení krevní cirkulace, jako pomoc při trávení, nadýmání a trávicích obtížích. Také pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru a inzulinu. Pokud jíte potraviny s vyšším glykemickým indexem, které se velmi rychle přeměňují na glukózu, slinivka břišní vylučuje hormon inzulín, který dává informaci buňkám, aby vstřebávaly krevní cukr. Pokud jíte tolik sacharidů, že je tělo nestihne plně využít, nadbytečná energie se přemění na tuk. Měli bychom tedy krevní cukr udržovat na rozumné hladině, a tím pomáhat tělu zbavit se přebytečného tuku.

„Stabilizace krevního cukru pomáhá předcházet inzulinovým šokům, čímž podporuje delší a efektivnější tréninkové lekce,“ říká Adam Kelinson, autor knihy The Athlete’s Plate: Real Food for High Performance. Studie, zveřejněná v magazínu Diabetes Care, zjistila, že u lidí s cukrovkou 2. typu, kteří jedli okolo 6 gramů (méně než 1 lžíci) skořice denně, se snížila hladina krevního cukru až o 29 %. Další studie z roku 2010 prokázala, že 250 mg extraktu ze skořice zvýšilo hladinu antioxidantů v těle o 13–23 % a hladina glukózy výrazně poklesla.

„Skořice je silným antioxidantem a přináší mnoho výhod svalům, které jsou unavené, vystresované a fyzicky přetížené,“ říká Kelinson. „Pomáhá při oxidačním stresu tím, že čistí tělo od nežádoucích volných radikálů, které způsobují svalový stres, například při nepřiměřeně vysoké zátěži.“

POUŽITÍ

Přidávejte jednu čajovou lžičku skořice do jídel s vysokým podílem sacharidů, abyste zmírnili jejich dopad na hladinu krevního cukru. Dávejte pozor na kumarin ze skořice, který může působit jaterní problémy. Omezte tedy příjem skořice nejvýše na jednu lžičku denně. Cejlonská skořice obsahuje nízké množství kumarinu, můžete ji tedy použít více, ale zase není tak účinná na redukci hladiny cukru v krvi. Kumarin může působit potíže při onemocnění cukrovkou, proto jeho použití vždy konzultujte s vaším diabetologem.

TŘI TYPY SKOŘICE

CASSIA (CINNAMOMUM AROMATICUM)
Má pevnou konzistenci a je v USA nejrozšířenější. Cassia má hořkou příchuť, která potlačuje vnímání sladké chuti. Obsahuje největší množství kumarinu.

SAIGON (CINNAMOMUM LOUREIROI)
Je podobná cassii, ale má ostřejší a silnější chuť s podtónem sladkosti. Je dražší a má vyšší množství kumarinu.

CEYLON (CINNAMOMUM ZEYLANICUM, VERUM)
Je sladší a chutnější než cassia. Je také jemnější konzistence. Obsahuje nejnižší množství kumarinu.

 

text: ADAM BIBLE, foto: gettyimages.com