Snídaně pro svaly

| text: JIM STOPPANI

Po vydatném spánku si dejte ranní suplementy.

18 STKMN01 RRD 23 1 2013Maminka vám zajisté říkala, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Její tvrzení nebylo pravdě daleko. Pro sportovce, který je ve fázi nabírání, je nejdůležitějším okamžikem právě chvíle po probuzení a nejdůležitějším „jídlem“ suplementy, které v tento okamžik přijme. Nechcete přece ztrácet cenné minuty přípravou vajec nebo ovesné kaše a další minuty, než se vstřebají všechny živiny z těchto jídel do vašeho organismu! Během spánku už jste zajisté cennou svalovou hmotu díky katabolickým procesům ztratili, takže opravdu není času nazbyt. Ráno přece potřebujete takovou výživu, která se do svalů dostane velice rychle. Také je důležité využít přirozeně vyšších hladin testosteronu, které je třeba ještě více aktivovat, aby přinesly hmatatelné výsledky.

Pokud si každé ráno dáte následující výživo-vé doplň­ky, dosáhnete všech těchto cílů, aniž byste museli strávit jedinou minutku u sporáku.

 

SYROVÁTKA

Vaše tělo se ráno probouzí po 7–9 hodinách naprostého hladovění, během kterého rozklá­dá svalové bílkoviny a získává tak energii. Nejlepší způsob, jak zastavit tento proces, je přijmout 40 g syrovátkového proteinu.

Syrovátka je nejrychleji vstřebatelná bílkovina. Vyberete si syrovátkový izolát nebo ještě rychleji vstřebávaný protein se syrovátkovým hydrolyzátem (syrovátkový protein rozložený na menší fragmen­ty, které se snáze dostávají do krevního řečiště). Aminokyseliny obsažené v syrovátce rychle vstoupí do krve a jsou místo cenných svalových bílkovin využity jako palivo. Bílkoviny se pak dostanou ke svalům a perfektně je zregenerují.

Syrovátka také obsahuje peptidy, které podporují roztažitelnost (tzv. dilataci) krevních cév. To má za následek zvýšený přítok krve do svalů, který přináší nejen aminokyseliny, ale také například cen­ný testosteron. Proto je dila­- ta­ce důležitý proces obzvlášť v ranních hodinách, kdy jsou hladiny testosteronu obvykle nejvyšší.

  • Dávkování: 40 g syrovátkového proteinu v koktejlu.

 

MAKRO-MOLEKULÁRNÍ SACHARIDY

Během noci využívají játra skladovaného glykogenu (tj. zásobní formy sacharidů), aby poháněly metabolismus vašeho spícího těla. Když se zásoby glykogenu sníží pod kritickou hladinu, játra vyšlou signál, aby si tělo sáhlo pro energii do svalových zásob. Proto si ráno určitě dejte koktejl složený s rychle vstřebávaných sacharidů, které jsou známy také jako makromolekulární. Dostanou se do jater rychleji než cukry z nějakého sportovního nápoje, doplní tam zásoby glykogenu a játra přestanou hledat energii ve svalech. Tak se dostanete z ka­tabolické do anabolické fáze. Společně se syrovátkou a vysokou hladinou testosteronu jsou tyto sacharidy zaručeným receptem pro svalový růst.

Molekulární hmotnost je chemická veličina, představující hmotnost molekuly určité látky v gramech. Makromolekulární sacharidy jsou tvořeny velkými molekulami, které jsou ve srovnání s jinými velmi těžké. Tyto sacharidy, jako například Vitargo, jsou vyráběny z kukuřičného škrobu. Rychle procházejí žaludkem a střevy, kde jsou absorbovány. Vstupují pak do krve a putují do jater. Pomáhají také tlumit katabolickou aktivitu kortizolu (tj. hormonu, který soupeří s testosteronem a podporuje svalový rozpad), jehož hladina je po ránu velmi vysoká.

  • Dávkování: Do svého syrovátkového koktejlu zamíchejte 40–60 g sacharidů.

 

KARNITIN

Karnitín je známý pro svou schopnost napomáhat transportu tuků do mitochondrií buněk (tj. jakýchsi buněčných elektráren), kde se spalují. Vědci nám nyní říkají, že karnitin může také zvýšit množství androgenových receptorů ve svalech, na které se váže právě testosteron. To má za následek intenzivnější využití kladných účinků testosteronu.

A protože hladiny testosteronu dosahují vrcholu právě po probuzení, je nutné ho využít ke stavbě nové svalové hmoty opravdu maximálně. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že karnitin zvyšuje krevní tok, což opět pomáhá testosteronu vykonávat jeho práci. Užívání karnitinu se syrovátkovo-sacharidovým koktejlem je velmi chytré, protože velké množství inzulínu vylučovaného díky syrovátce a sacharidům pomůže doručit ještě větší objem kartnitinu ke svalům.

  • Dávkování: 1–3 g L-karnitinu, acetyl-L-karnitinu nebo L-karnitinu L-tartrátu.

 

RANNÍ SUPLEMENTAČNÍ BUDÍČEK

Zastavte rozklad svalů a nastartujte růst ihned po probuzení.

  • Syrovátka 40 g
  • Makromolekulární sacharidy 40–60 g
  • Karnitin 1–3 g