Bulharský dřep: jak na něj?

l foto: M&F

mail_copy.jpgDřepy, výpady, tlaky nohama – to vše již důvěrně znáte a také pravidelně využíváte ve svém tréninku, nicméně kořením života je změna. Čím tedy oživit zaběhnutou rutinu v procvičování stehen?

Velice účinnou možnost nabízí cvik, známý jako bulharský dřep, jenž se dobře hodí jak do fitka, tak pro domácí trénink. Co k němu potřebujete? Židli nebo lavici, o kterou si opřete jednu nohu. V základní pozici stojíte rovně, s jedním chodidlem položeným nártem na židli, zatímco to druhé je celou plochou na podlaze asi 10 cm před rovinou těla.

 

PRŮBEH POHYBU: Pokrčujte koleno přední nohy a klesejte, dokud se zadní téměř nedotkne podlahy. Zatlačte do paty přední nohy a vraťte se zpátky do stoje. Při pohybu dolů se nadechujete, při návratu do výchozí pozice vydechujete. Absolvujte všechna opakování jednou nohou, poté končetiny prostřídejte.

TIP: Pokročilí cvičenci mohou ke zvýšení zátěže použít činky nebo v domácích podmínkách třeba batoh.

Ačkoliv cvik na instruktážním videu předvádí Figure Olympia 2010 Erin Stern, bulharský dřep svou náročností i účinnosti odpovídá stejně dobře tréninkovým nárokům obou pohlaví.