Profil – Bobby Pandour

Profil - Bobby PandourProfil

BOBBY PANDOUR

Mnozí odborníci pokládali postavu Bobby Pandoura za dokonalejší než tu, jíž se proslavil Eugen Sandow. Nabízí se otázka, proč Pandour svoji muskulaturu lépe nezužitkoval? Jak se dozvíme dále, postrádal Sandowovu všestrannost a sílu, za druhé neměl potřebný manažerský talent a nepotkal ani agenta (jako Sandow v prof. Attilovi a Flo Ziegfeldovi), schopného zajistit reklamu a kvalitní angažmá. Se Sandowem se v mnohém podobali včetně toho, že oba zemřeli předčasně – Pandour ve 38, Sandow v 55 letech. Zatímco Sandow položil základy své proslulosti v Británii a Americe, Pandour byl nepochybně známější na evropském kontinentu, kde Sandowovu pověst poškodil fakt, že se vyhýbal vojenské službě v Prusku.
Při narození ve varšavském ghettu v letech 1876 nebo 1882 dostal jméno Wladyslaw Kucharczyk. Vystupovat začal okolo roku 1900 ve skupině artistů na hrazdě „Popescu trio“. Podle dobových zpráv byl mimořádně mužně hezký, nicméně jako gymnasta za moc nestál. Jeho devízou však byla překrásná kulturistická postava a pečlivě nastudované pózy, jimiž na jevišti pod reflektory oslňoval zrak i fantazii diváků. Když Kucharczyk odešel od Popesca, spojil se s bratrem Ludwigem a vytvořili umělecké duo, které díky svalnatým postavám brzy získalo ohromnou pověst. Vrcholem jejich vystoupení bylo číslo, v němž Bobby držel stojku na dvou 6 m žebřících, na krku měl lano a na něm visel Ludwig, sedící na bicyklu. Byl to prof. Attila, který Kucharczykovi navrhl změnu jména na snadněji vyslovitelné „Bobby Pandour“. (Jak to tenkrát dělali s osobními doklady?)
Dnešní kulturisty může zaujmout fakt, že Pandour poprvé použil úpravu pokožky – natíral se bílým pudrem – a jako první předváděl trapézovou pózu „Most muscular“ (v hantýrce Krab nebo Gorila). Během čtyř let se Pandour vypracoval mezi nejžádanější a nejlépe placené artisty. Za vystoupení v Apollo Theatre ve Vídni nebo v Cirque Metropole v Paříži pobíral měsíčně 20 tisíc korun, kdežto ostatní v tomtéž programu dostávali 100 korun.
Pandour vytrénoval svoje svaly gymnastikou, gumovými expandery a stovkami opakování cviků s lehkými váhami. Jednou prozradil, že si při vzpírání v Hamburku poranil páteř a od té doby se těžkým vahám vyhýbal. Měl takový zvyk, že neustále cvičil, napínal svaly nebo dělal sedy a lehy. Na cesty s sebou vozil pár 4,5kg činek a pokud měl chvíli volno, dělal tlaky, bicepsové zdvihy nebo kliky. Nohy si vypracoval tím, že nosil svého bratra do šestého poschodí hotelu – a můžeme pouze tušit, jestli podobným způsobem nedopravoval na pokoj svoje početné milenky.
Pandoura totiž ustavičně obklopovaly zástupy nadšených obdivovatelek. Náhodný návštěvník spatřil jednou ráno v pokoji Pandoura a čtyři dívky v jedné posteli! Rád se pěkně oblékal, na prstech měl dva prsteny s diamanty a další drahokam ve sponě na kravatu. Pandour po celou kariéru vážil okolo 72 kg (krk 40 cm, hrudník 115 cm, biceps 41-43 cm, stehno 56 cm). V roce 1907 vycestoval do Ameriky, dostal angažmá v Keithově cirku, kde jej titulovali jako „World´s Best Physical Specimen“, později přešel ke známému Ringling Brothers Circuss. V roce 1908 se usadil v New Yorku. Koupil velký dům v Brooklynu, pořídil si luxusní limuzínu Pierce Arrow a světe div se, manželku! Příčiny předčasné smrti Bobby Pandoura uvádějí historické podklady odlišně. Podle kolegy Otto Arca v manželství, které potlačovalo jeho sexuální apetit, ukrutně trpěl, až se z něho stala lidská troska se zničenými nervy. David Webster píše, že se v roce 1915 v Cincinnatti zranil, a duševní i tělesná trýzeň mu vzaly veškerou chuť k životu. Zemřel v roce 1920.