Rychlejší přírůstky

Rychlejší přírůstky

Jako pravidelní čtenáři našeho magazínu jistě pečlivě sledujete parametry vlastního tréninku, jako je počet opakování, sérií, rejstřík cviků, délka přestávek, hmotnost zátěže a technika provedení. Jak by ne, vždyť tyto parametry slouží k dosahování optimálního růstu vašich svalů. Přidejme však ještě jeden parametr – rychlost cvičení.

Kineziologové se domnívají, že bez ohledu na velikost závaží a skutečnou rychlost pohybu je důležitým stimulem k růstu svalů cílová rychlost, kterou se snažíme vyvinout k přemístění závaží. Když se rychlost kontrakce svalů dramaticky mění, stimuluje se nervový systém, který aktivuje a koordinuje svalová vlákna pracujících svalů a jejich synergistů i antagonistů. Právě nervová činnost nejvíce přispívá k maximálním silovým výkonům, které zase přirozeně vedou k přírůstkům svalové hmoty a její hypertrofii. 

Vědci z centra pro výzkum sportovních výkonů v Aucklandu (Nový Zéland) zjistili, že optimální strategie vedoucí ke stálému výkonnostnímu růstu spočívá v kombinování výrazně dynamického silového tréninku s tréninkem s těžkými a středně těžkými vahami. V kulturistice to znamená občas posilovat jen s velmi lehkými vahami a přitom cviky vykonávat dosti rychle. Vhodným příkladem jsou některé prvky z boxu, juda a plyometrie nebo dynamické cvičení s činkami. Volíme takovou váhu, abychom udělali 4–6 opakování s co nejvyšším zrychlením. Pohyb s činkami může být tak rychlý, jak jen dovolí velikost závaží. foto: ROBERT REIFF