Pocta průkopníkům: Bill West

Pocta průkopníkům: Bill WestPocta průkopníkům: Bill West

Jako dlouholetý skromný badatel v oblasti historie powerliftingu jsem nemohl přehlédnout jméno amerického průkopníka Billa Westa, jehož tragický osud mne doslova šokoval. Narodil se roku 1937 ve Philadelphii, původně se jmenoval William Weiss a trénovat začal v 15 letech za dohledu známého místního kulturisty Gene Wellse; vážil tehdy stěží 42 kg. Oba dlouho snili o legendární Muscle Beach, až se Bill rozhoupal a v roce 1953 odjel do Kalifornie.
Do Los Angeles dorazil s 1,5 dolaru v kapse, koupil si lístek do Santa Moniky a pytlík burských oříšků. Po příjezdu našel zázemí u Fleurette Crettaz, která vedla proslulou ubytovnu Muscle House by the Sea. Bill trénoval na pláži, denně jedl libru buráků, 20 dkg burákového másla a 20 sendvičů se želatinou, doplněných 6 lžičkami burského oleje. Po roce už vážil 70 kg a dostal přirozeně přezdívku „Peanuts – Burák“. Po třetím roce přibral na 80 kg a s vervou vzpíral (tlakem 120 kg, trhem 105 kg a nadhozem 142,5 kg), neměl však postavu ani dovednost pro výbušné cviky. Na radu zkušeného vzpěrače Isaaka Bergera zvýšil váhu na 90 kg a pustil se do powerliftu.
Začátkem 60. let Bill koupil dům na Venice Beach a v garáži zřídil skromnou posilovnu bez dveří, přístupnou kdykoliv. Jako veselý člověk našel snadno práci u filmu a hrál například v The Ten Commandements nebo v populárních seriálech Rat Patrol a Combat. Producenti chtěli, aby změnil zaměření na komediální žánr, nicméně Billa více zajímala výchova tří dcer a trénink. Po nějaké době West koupil nový dům v Culver City a ve dvojité garáži vybudoval druhou posilovnu. Jelikož místo se nalézalo v západním Los Angeles, nazval ji West Side Barbell Club (WSBBC).
K Westovi se začali stahovat siláci z dalekého okolí: Pat Casey, powerlifteři Len Ingro, Ernie Doe a Bill Thurber, kladiváři Harold Connolly a George Frenn, koulař Dallas Long a další. Všichni časem zaznamenali oslnivé výsledky: Thurber a Ingro vytvořili americké rekordy, Casey jako první člověk zatlačil 272 kg, dřepl 365 kg a v trojboji nasbíral přes 900 kg, Frenn vyhrál mistrovství Ameriky 1967 a překonal tucty rekordů ve dřepu, Long s Connollym se stali olympijskými vítězi. Další pravidelní návštěvníci, Chuck Ahrens a Steve Merjanian, prosluli doslova neskutečnou silou v tlaku. Neméně dobře si také počínal domácí pán. (Dokončení příště)

Rubriku KRONIKA připravuje JOSEF ŠVUB