Aerobik a pitný režim

 

Zuzana T., Karlovy Vary

 

1. Při cvičení jsou nejvhodnější isotonické a hypotonické nápoje, jejichž složení odpovídá skladbě minerálů v odcházejícím potu a nezanechávají pachuť v ústech.

2. Na pití při tréninku si vybírejte nápoje, které obsahují okolo 0,5 g sodíku a 0,2 g draslíku v jednom litru, ostatní prvky a sloučeniny nejsou při cvičení tak podstatné.

3. Už před tréninkem byste měly být dostatečně zavodněny. Půl hodiny před cvičením vypijte 0,3 litru ovocného nebo zeleného čaje s citronem oslazeného aspartamem (umělým sladidlem) nebo půl kostkou cukru.

4. Při cvičení vypijte každých 10 minut po doušcích 1–2 dcl, celkem až 0,5 litru nápoje.

5. Po tréninku byste měly doplnit hlavně draslík a hořčík, nápoj by měl obsahovat méně sodíku. Z tohoto hlediska vyhovují ovocné nektary (džusy ředěné vodou 1:1) a pivo (100 mg draslíku, 30 mg hořčíku a jen 13 mg sodíku v 0,33 litru 10°piva). Malé množství alkoholu v pivu dokonce prodlouží zvýšený metabolismus navozený tréninkem – prodloužené spalování tuků! V průběhu 2 hodin po tréninku vypijte kolem 3/4 litru tekutin.

6. Nikdy nepijte ledové nápoje (pod 10 °C) a nápoje uměle sycené oxidem uhličitým (zejména nápoje v umělohmotných lahvích PET). Přírodně sycené minerální vody a pivo nejsou na závadu.

7. Přes den střídejte různé nápoje podle příležitosti, vyhýbejte se jen hustým nápojům a nápojům s kofeinem (100% džusy, tvrdý alkohol, colové nápoje, káva ve větším množství). Nezvykněte si pít pouze nápoje slazené umělými sladidly (dia, light), i ty mohou při stálé konzumaci škodit.

8. Pijte vždy s jídlem, ne až po něm. K šálku kávy pro povzbuzení vypijte dvojnásobný objem stolní vody.

9. Jako vhodný nápoj, doplňující minerály, vitamíny a stopové prvky v průběhu dne, jsou šumivé tablety Supradynu, rozpuštěné ve stolní nebo minerální vodě.

10. Příjem vody, vitamínů a minerálů zvyšujte automaticky v parných dnech, při zvýšené námaze a stresu.